Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

VI edycja: Świadome ciało i język ruchu. Połączenie Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) z technikami terapii tańcem i ruchem w praktyce własnej i pracy z ludźmi. PROWADZĄCE: Karen Studd i Agnieszka Sokołowska- lista rezerwowa- w czerwcu pojawią się terminy na VII edycję w 2025

10 czerwca 2024 - 15 czerwca 2025

Kurs zawiera 3 moduły

1. Laban Bartenieff Movement System (LBMS).
2. Techniki terapii tańcem i ruchem (DMT).
3. Praktyczny trening umiejętności wykorzystania języka ruchu i interwencji opartych na wiedzy z LBMS i technikach terapii tańcem wykorzystywanych w praktyce własnej i pracy grupowej.

Terminy Kursu

UWAGA – ZAPISY TYLKO NA LISTĘ REZERWOWĄ.
W CZERWCU OTWORZYMY KOLEJNY NABÓR NA ROK 2025 – wyślij do nas wiadomość, na pewno damy Ci o tym znać.

Kurs zaczyna się 10.06.2024 i trwa do 15.06.2025 . Szczegółowe daty poniżej:

Moduł – Laban Bartenieff Movement System: 10-16.06.24, Karen Studd, Ośrodek Kików
Moduł Technik Terapii Tańcem : składa się z 3 weekendowych zjazdów w Warszawie :  21-22.09.24, 7-8.12.24,22-23.03.25 Agnieszka Sokołowska
Moduł Integrujący : 9-15.06.25 Ośrodek Kików, Karen Studd i Agnieszka Sokołowska

Pomiędzy modułami raz na 6-8 tygodni prowadzone są 2 godzinne zajęcia online, które są nagrywane i służą pogłębieniu praktyki i utrzymania kontaktu z grupą i językiem ciała.

Aby móc uczestniczyć w 3 module konieczne jest zdobycie wiedzy i praktyki z 2 pierwszych modułów oraz superwizja z jedną z nauczycielek prowadzących kurs lub osobą przez nie rekomendowaną.Oddzielnie można wziąć udział w 1 lub 2 module, jeśli będzie wolne miejsce. Pierwszeństwo zapisu będą miały osoby biorące udział w całym kursie.

Dofinansowanie – PARP – Centrum Rozwoju MŚP

Tutaj każdy znajdzie info o dotacji w swoim województwie – zarówno osoba fizyczna jak i pracownik/firma.

Moduł Laban Bartenieff Movement System jest w Bazie Usług Rozwojowych, a więc jest możliwość uzyskania dofinansowania przez: pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, osób fizycznych (pow.18 r.ż.) w danym województwie.

Jeśli jesteś zainteresowana/y skontaktuj się z osobą, z którą współpracuję – Marcin Owcarz, tel. 660479544, marcin.owcarz@edu-farm.pl 

Czego możesz nauczyć się podczas całego Kursu?

Program kursu został zaprojektowany tak, aby uczył ucieleśnionego prowadzenia grupy, umiejętności stosowania interwencji ruchowych w połączeniu z tematami psychologicznymi oraz pracy z narzędziami rozwijania świadomości ruchu. Umiejętności te mogą być wykorzystywane zarówno w pracy własnej oraz we wspieraniu innych w korzystaniu z transformującej siły ruchu. Podczas programu uczymy jak budować doświadczenia i interwencje w oparciu o wiedzę pochodzącą z Laban/Bartenieff Movement System – LBMS (nt. pracy z wzorcami i strategiami ruchowymi oraz wiedzę z obszaru Terapii Tańcem i Ruchem – DMT (nt. relacji i terapeutycznej roli ruchu).

Jakie zdobędziesz umiejętności i czego się dowiesz biorąc udział w Programie?
  • Poznasz i zrozumiesz procesy zmian zachodzące dzięki interwencjom opartym o ruch i świadomą pracę z ciałem.
  • Rozwiniesz umiejętność obserwacji i budowania relacji z drugim człowiekiem i ze sobą, tak aby móc wspierać i projektować strategie (repatterning) zmian sposobów działania w różnych sytuacjach.
  • Zintegrujesz i wzmocnisz swoje kompetencje poznawcze, emocjonalne i fizyczne we własnym działaniu, relacji z innymi i otoczeniem.
  • Poznasz kluczowe koncepcje z zakresu LBMS, terapii tańcem i procesu kreatywnego przydatne do rozwoju osobistego i profesjonalnego.
  • Zdobędziesz praktykę w inicjowaniu zmiany w różnych sytuacjach, zaczynając pracę zarówno od ruchu funkcjonalnie, jak i od ekspresji emocjonalnej.
  • Rozwiniesz umiejętność pracy ze słowami, obrazami i metaforami, by móc korzystać zarówno z pracy ze słowem, jak i ruchem. Doświadczysz, że głos też jest ruchem, a werbalna i niewerbalna ekspresja są 2 częściami zintegrowanej całości.
Kto może skorzystać z uczestnictwa w kursie?

Kurs skierowany jest do osób zainteresowanych i zmotywowanych do nauki języka ruchu i sposobów pracy ze sobą i innymi ludźmi opartych na LBMS i terapii tańcem. Na kurs zapraszamy osoby, które mają doświadczenie (min 16 godzin w pracy opartej o terapię tańcem i ruchem lub LBMS z prowadzącą/cym posiadającym wykształcenie w tym zakresie) i dążą do rozwoju swoich umiejętności osobistych i zawodowych. Przed kursem należy wypełnić i przesłać swoją aplikację oraz odbyć rozmowę z jedną z trenerek prowadzących kurs.

Co jest w tym kursie wyjątkowego?

Podczas kursu poznasz język ruchu zarówno od strony wiedzy teoretycznej, praktycznej, jak i na poziomie głęboko osobistym. Praktyczne umiejętności będą przekazywane w sposób wspierający integrację Twojego doświadczenia, wiedzy i rozumienia ruchu zarówno na poziomie osobistym jak i profesjonalnym. Szkolenie jest wyjątkowe, ponieważ łączy aspekty LBMS z aspektami DMT w celu twórczego zastosowania ich w różnych dziedzinach życia osobistego i zawodowego. Atutem jest wieloletnie doświadczenie i wiedza trenerek prowadzących: wieloletnie, międzynarodowe i pochodzące z dziedzin: LBMS, terapii tańcem i ruchem, superwizji, coachingu, terapii somatycznej i edukacji.

Nauczycielki prowadzące kurs

Agnieszka Sokołowska

Od kilkunastu lat pracuje jako psychoterapeutka i superwizorka terapii tańcem i ruchem. Ukończyła Laban Bartenieff Institute of Movement Studies oraz psychologię. Przez ostatnie 16 lat prowadziła liczne grupy terapeutyczne I rozwoju osobistego „Wytanczając język ciał”a oraz „Treningi Świadomości: ciała, emocji, myśli, relacji” (oparte o LBMS I DMT) dla ludzi, którzy chcą zrozumieć lepiej siebie i pełniej żyć. Od 9 lat uczy i superwizuje pracę studentów w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem oraz w szkoleniu Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu (DK Łowicka, Akademia Umiejętności Społecznych). Tworzy programy dla trenerów, coachów i osób wspierających innych w rozwoju oparte na ucieleśnieniu, języku ruchu LBMS, terapii tańcem i ruchem oraz procesie kreatywnym. Prowadzi terapię indywidualną m.in z osobami, które doświadczyły przemocy, cierpią na choroby psychosomatyczne, lęk, depresję, mają trudność w wyrażaniu emocji lub po prostu chcą rozwijać siebie i swój kontakt z ciałem. Napisała kilka rozdziałów do dwóch książek wydanych przez GWP o psychoterapii tańcem i ruchem w pracy indywidualnej i grupowej.

Karen A.Studd

Karen

Jest od wielu lat Koordynatorką Programu w Laban International Movement Studies, jest również Somatic Movement Therapist i Educator w ISMETA (International Somatic Movement Education and Therapy Association). Edukację wyższą w zakresie tańca kończyła na Uniwersytecie w Oregonie. Uczy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Meksyku, Chinach i Izraelu. Jako nauczycielka Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) jest skoncentrowana na osobistym i profesjonalnym rozwoju, który może odbywać się poprzez zwiększanie świadomości ruchu. Jest współautorka książki ”EveryBody is a Body”, która ujmuje całościowo fenomen ludzkiego ruchu. Karen uczyła w Departamencie Tańca na Uniwersytetach: Oregon, the University of Wisconsin, George Washington University and George Mason University przez ponad 20 lat.

Moduł 1 Laban Bartenieff Movement System (LBMS). Prowadzenie: Karen Studd

Cele główne:
• Analiza i obserwacja ruchu. Przegląd LBMS: wzorce ruchowe, frazy, tematy w ruchu, rozpoznawanie komponentów ruchu : Body, Effort, Shape and Space (BESS) – Ciało, Jakości ruchu, Kształt i Przestrzeń.
• Koncentracja na rozwoju umiejętności identyfikowania wzorców i preferencji ruchowych własnych i innych osób – w tym doskonalenie umiejętności nazywania tego, co widzimy.
• Doświadczanie poprzez ruch połączenia ciało-umysł – mając na pierwszym planie świadomość poruszającego się ciała.
• Bycie uczestnikiem kreatywnego procesu grupowego w ruchu i spojrzenie na proces zarówno z poziomu osobistego jak i metapoziomu.

Przykłady konkretnych tematów:

Ciało jako dom
• Wprowadzenie do LBMS z perspektywy makro. Rozpoznawanie elementów z całości ruchu, odkrywanie 4 elementów (BESS) poprzez obserwację i opis.
• Wprowadzenie do Bartenieff Fundamentals i Harmonii Przestrzeni. Połączenie przestrzeni wewnętrznej z oddechem i tematem wewnętrz/zewntrz.
• Poznawanie ciała poprzez strukturę szkieletu.
• Frazy mikro i makro (fraza jako część, ale także jako odrębna całość).

Przestrzeń – środowisko i kontener naszego świata
• Kinesfera.
• Przestrzeń: poruszanie się i myślenie w 1D, 2D i 3D.
• Poziomy, przestrzeń osobista (Kinesfera) i przestrzeń wspólna (Przestrzeń ogólna).
• Przestrzeń interakcji.
• Doświadczenie procesu grupowego w ruchu.

Relacja Ciała i Przestrzeni – element Kształtu.
• Doświadczenie rozwoju od odczucia ciężaru i przepływu do odnalezienia siebie, połączenia ze światem i interakcji (Modes of Shape Change).
• Postawa ciała, stabilność i mobilność, stałe formy.

Dynamiczne jakości ruchu i ekspresja
• Jakości ruchu związane z kontrolą, podejmowaniem decyzji, uwagą, intencją. Relacja wszystkich aspektów ruchu w odniesieniu do poddania się lub oporu względem nich (Condensing and Indulging Qualities).
• Rozpoznawanie bliskich i dalekich nam jakości ruchowych.
• Łączenie skojarzeń, obrazów i słów z jakościami ruchu.

Wzorce, wzorce, wzorce
• Wzorce w organizacji ciała, tematach, cyklu rozwoju i frazach.
• Łączenie 4 elementów BESS.
• Widzenie Części w relacji do Całości.

6 podstawowych ćwiczeń I.Bartenieff (Basic 6) w relacji do procesu zmiany wzorców (repatterning)
• Basic 6 jako diagnoza, interwencja i praktyka.
• Eksploracja dźwięków i głosu – akcja i interakcja zabierania głosu.
• Praca z narracją i głosem poprzez ruch.
• Proces grupowy w ruchu.
• Zintegrowanie wiedzy.
• Omówienie zadań przed kolejnym modułem.

Moduł 2: Techniki terapii tańcem i ruchem. 6 dni, 3 weekendy. Prowadzenie Agnieszka Sokołowska

Weekend 1

Główne techniki terapii tańcem i ruchem w budowaniu relacji i pracy z grupą
• Podstawowe umiejętności w budowaniu kontaktu niewerbalnego (odzwierciedlenie, dostrojenie, refleksja w ruchu).
• Rodzaje więzi i przywiązania – teoria, historie zapisane w ciele.

• Proces twórczy w pracy z grupą (za B.Meekums).
• Odkrywanie i rozwijanie tematów obecnych w ruchu grupy.

Weekend 2

Praca z emocjami poprzez ruch. Pamięć ciała. 

• Stopniowe nawiązywanie kontaktu z emocjami, wspieranie budowania bezpiecznej relacji ze sobą z uważnością  na pamięć przeżyć zapisanych w ciele

• Praca z metaforą ruchową, rozwój umiejętności zadawania pytań wspierających i pogłębiających przy prowadzeniu kreatywnego procesu .
• Rodzaje pamięci.

• Rola somatycznego przeniesienia i przeciwprzeniesienia.

Weekend 3

Doświadczenie ruchu jako pomostu w pracy z różnymi tematami i potrzebami (grupy i indywidualnie)

Skoncentrujemy się na :
• Budowaniu rozgrzewek i prostych struktur, które są przygotowaniem do kontaktu z ciałem i tematem, z którym się pracuje

• Rozwoju umiejętności budowania ucieleśnionego kontaktu i rozumienia  wybranych  tematów psychologicznych pojawiających się w ruchu

• Budowaniu swojej ucieleśnionej i bezpiecznej obecności prowadzącej/ego

Moduł 3. Praktyczny trening umiejętności wykorzystania języka ruchu i interwencji opartych na wiedzy z LBMS i technikach terapii tańcem w praktyce własnej i pracy z grupą. Prowadzenie: K.Studd i A.Sokołowska

Główne tematy i cele:
• Świadkowanie każdej osobie i jej indywidualnej konstelacji ruchu połączonej z procesem psychologicznym i personalną praktyką

• Integrowanie ruchu i słów- nazywanie procesów mentalnych obserwowanych w ruchu
• Studiowanie słownictwa analizy ruchu i łączenie go ze zrozumieniem psychologicznym.
• Czas na ćwiczenie nieosądzającej obserwacji ruchu.
• Przekazywanie informacji zwrotnych, zadawanie pytań rozwijających.

• Przygotowywanie doświadczeń/ćwiczeń na różne tematy i prowadzenie ich na forum i dla Grupy

•  Tworzenie szkiców własnych warsztatów, szkoleń.
• Reflektowanie personalnego i zawodowego rozwoju

•  Świętowanie.

Podczas każdego modułu uczestniczki/y będą doskonalić:
• Rozpoznawanie własnego języka ruchu i preferencji.
• Rozwijanie umiejętności obserwacji i bycia empatycznym świadkiem/kinią.
• Reflektowanie tematów związanych z pracą z grupą.
• Używanie języka LBMS do omawiania ruchu i kształtowania doświadczeń ruchowych dla siebie i w pracy z innymi osobami.

Praca własna, indywidualna i grupowa wspierająca proces uczenia się pomiędzy modułami:
• Obserwacja i samoobserwacja ruchu w różnych kontekstach oraz ćwiczenie pisania na temat ruchu, uwzględniając aspekt myślenia i odczuwania emocji. Zadanie będzie związane z nieoceniajacą analizą ruchu oraz osobistym repertuarem ruchowym i jego wpływem na innych.
• Osobista praktyka ruchowa – przygotowana zgodnie z celem wybranym przez uczestnika – krótki opis oraz możliwość nauczenia grupy swojej praktyki.
• Podczas trwania kursu odbycie minimum 7 godzin osobistego coachingu, terapii lub superwizji w modalności wykorzystującej pracę z ciałem.
• Przygotowanie i realizacja (min. 6 godzin) szkolenia, coachingu lub warsztatu wykorzystującego techniki LBMS i DMT. Można pracować w parze z kimś ze szkolenia lub samodzielnie. Przygotowanie krótkiego opisu/eseju z poprowadzonej pracy zawierającego elementy teorii, opis praktyki i refleksje.

Podsumowując:
podczas całego kursu potrzebujesz być gotowa/y na prowadzenie swojej własnej praktyki ruchowej, opisywanie i czytanie tekstów (ok. 20 godzin pracy). Na przygotowanie i poprowadzenie warsztatu, coachingu, szkolenia, terapii lub sesji indywidualnych zawierających wiedzę zdobytą podczas kursu (zajmie to ok16 godzin, łącznie z przygotowaniami).

Superwizja:
z wymaganych 7 godzin /płatna dodatkowo/, minimum powinny 3 odbyć się u trenerek prowadzących kurs.
Aby ukończyć kurs wymagana jest obecność na zajęciach. W przypadku nieobecności zaproponujemy Ci sposób jej odrobienia, aby wypełnić wymagania kursu (może wymagać to dodatkowej opłaty). Bezwzględnie konieczna jest obecność podczas 6-dniowych modułów. Maksymalnie można opuścić 16 godzin podczas całego Programu i materiał trzeba nadrobić w porozumieniu z prowadzącymi.

Zaświadczenie:
Uczestnicy otrzymają Zaświadczenie ukończenia Kursu z uzyskaniem tytułu Trenera/ki języka ruchu i świadomej pracy z ciałem wraz z opisem rozwiniętych umiejętności i nabytej wiedzy. Podany będzie na nich zakres treści oraz liczba godzin.

KOSZTY UCZESTNICTWA

Moduł Laban Bartenieff Movement System – prowadzenie Karen Studd – 58 godzin, cena promocyjna wynosi 2800 zł * przy wpłacie całej kwoty za moduł do 10 marca 2024. Miejsce po rozpatrzeniu aplikacji rezerwuje przedwpłata – 700zł, która wchodzi w skład opłaty modułu i jest zwrotna do 10 marca 2024. Moduł odbędzie się w Ośrodku Kików -nocleg oraz wyżywienie  są dodatkowo płatne (ok 240zł za dobę). Przy wpłacie po 10 marca 2024 koszt udziału w 1 module wynosi 3000 zł *.  Wytańczając Życie Agnieszka Sokołowska 09 1050 1025 1000 0092 2127 9707 Wpłaty w razie rezygnacji nie są zwracane po 10.03.2023

1 moduł Kursu (a za chwilę kolejne 2 moduły) jest w Bazie Usług Rozwojowych, a więc osoby z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą skorzystać z dofinansowania 70 – 80%. Województwa podlaskie i podkarpackie oferują możliwość dofinansowania również dla osób fizycznych. Jeśli jesteś zainteresowana/y skontaktuj się z P.Marcinem Owcarz (+48660479544), który pomaga uzyskać dofinansowanie- marcin.owcarz@edu-farm.pl 

Moduł 2 – prowadzenie Agnieszka Sokołowska – 45 godzin, 3 weekendy w Warszawie – 2500 zł* przy wpłacie pełnej kwoty za moduł do 2 sierpnia 2024. Po 2 sierpnia cena za 2 moduł wynosi 2850 zł *.

Moduł 3 – prowadzenie Karen Studd i Agnieszka Sokołowska –58 godzin, cena promocyjna 3000 zł* przy wpłacie całej kwoty za moduł do 1 kwietnia 2025.  Moduł odbędzie się w Ośrodku Kików -nocleg oraz całodzienne wyżywienie są odpłatne dodatkowo. Przy wpłacie po 1 kwietnia 2025 koszt udziału w 1 module wynosi 3300 zł *.

* Oferty specjalne przy zapisach bezpośrednio u mnie, dla osób, które nie mają możliwości uzyskania dofinansowania na Kurs.

Łącznie 204 godzin kursu. 161 godziny warsztatów + 36 godzin pracy własnej między modułami oraz 7 godzin superwizji (dodatkowo płatna). Praca własna oznacza zarówno pracę indywidualną jak i grupową, zakładane jest 18 godzin między 1 i 2 modułem oraz 18 godzin między 2 i 3 modułem.

ZAPISY

Aby się zapisać prosimy o wypełnienie FORMULARZA,
który znajduje się tutaj.

INFORMACJE O KURSIE

E-MAIL
kontakt@agasokolowska.com

TELEFON
+48 604 537 533

FACEBOOK
facebook.com/1agasokolowska

Trenerki języka ruchu i świadomej pracy z ciałem

Szczegóły

Początek:
10 czerwca
Koniec:
15 czerwca 2025