Wytańczając Życie to praktyka świadomego bycia w ciele, odkrywania siebie poprzez ruch, łącznia ciała z sercem i umysłem, doświadczania bycia w relacji ze sobą, z innymi, ze światem. Metody, z których czerpię, to między innymi: Laban Bartenieff Movement, Terapia Tańcem i Ruchem oraz BodyMind Dancing z elementami pracy somatycznej.
Język ruchu, wytańczanie życia – na jakich certyfikowanych metodach się opiera? Jak i w czym wspiera w życiu?
Wytaczając Życie – ciała, emocji, myśli, relacji to połączenie integrujących komponentów Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) z technikami terapii tańcem i ruchem, procesem kreatywnym i BodyMind Dancing.
Nie zmienisz umysłu jedynie przez umysł. Zmiana poprzez ruch zmienia chemię w mózgu.
„Nic się nie zmieni, póki nic się nie poruszy.” – A. Einstein
Pogłębianie świadomości o wymiar ciała i ucieleśnienia (zarówno emocji, jak i myśli) przywraca bazowe połączenia, często zablokowane lub nieodkryte w wyniku różnych, życiowych historii.
Czemu tak się dzieje? Bo Twoje ciało jest ziemią, którą zamieszkujesz. Dla niektórych jest domem, inni określają je jako „pojazd służący do transportu myślącej głowy” lub w przypadku trudnych, traumatycznych wydarzeń jako klatkę, a nawet więzienie. Uświadamiamy sobie dawne schematy uwidaczniające się również we wzorcach ruchowych i szukamy sposobów re-patterningu (zmiany wzorców), po to by móc żyć pełniej i z większą możliwością wyboru.
Ruszamy się, tańczymy, ucieleśniamy i wyrażamy to, co jest w nas, w środku, w istocie. Po to by radośniej i pełniej żyć. Ucieleśniona świadomość wpływa na jakość życia i budowanie dobrostanu. Obejmuje niepodzielną relację całego Ja: poruszającego się, myślącego i czującego. Dzięki praktyce wyodrębniania i skupiania świadomości na tych 3. połączonych w życiu aspektach można odczuć, zrozumieć, transformować swoje reakcje na życiowe sytuacje. Wychodzić z niesłużącej już przeszłości i mieć wpływ na teraźniejszość. Jak powiedziała jedna z uczestniczek: „po tej praktyce, jest więcej mnie we mnie”.
„W ciele zaczyna się całe poznanie świata.” – M. Tufnell
Ciało jest pierwotną, ale nie PRYMITYWNĄ bazą, stanowi fundament Twojego istnienia na ziemi. Trzyma tak dużo „włożonych” tematów, nadanych odgórnie znaczeń. Zarówno kulturowo, historycznie, globalnie, jak i w jednostkowej historii każdej rodziny i osoby.
Całej swojej codzienności doświadcza się poprzez ciało. To ono informuje zarówno o potrzebach fizjologicznych, jak i o tym, czy ktoś przekroczył nasze granice, czy chcemy podjąć się jakiegoś projektu, czy chcemy zbliżyć się czy jednak oddalić od drugiej osoby, grupy. Proces odzyskiwania kontaktu z ciałem lub przecierania, odtykania szlaku – czuję ciało i przeżywam emocje i jestem w stanie zauważyć pojawiające się myśli – potrzebuje czasu, nie dzieje się natychmiast, jednorazowo.
Język ruchu (Laban Bartenieff Movement System)
obejmuje ruch w czterech rozbudowanych kategoriach, które pozostają ze sobą w relacji
Główne kategorie ruchu są bardzo obszerne. W ogromnym skrócie obejmują: doświadczenie, emocje, relacje i myślenie. Dotyczą wyrażania emocji, zorientowania na zadania, kontaktu ze sobą i z innymi, relacji pomiędzy wydatkowaniem energii, wysiłkiem, a odpoczynkiem, regeneracją.
Sposób, w jaki się poruszamy w codziennych sytuacjach (niekoniecznie tańcząc), ukazuje tzw. wzorce ruchowe (movement patterns). Podczas praktyki języka ruchu ucieleśnia się, odkrywa, reflektuje i transformuje w ruchu życiowe tematy.
„Ruch to przezroczyste opakowanie naszych intencji, emocji, myśli, marzeń.” – Rudolf Laban
Aspekty Terapii Tańcem i Ruchem – które z nich włączamy do praktyki języka ruchu i wytańczania życia?
Ruch/taniec może stać się sposobem na zaangażowanie drugiej osoby w proces rozwoju i integracji. Sposób poruszania się jest powiązany z wzorcami myślenia i czucia. Poprzez ruch może być zapoczątkowana, kontynuowana lub wsparta zmiana.
Integracja ciała i umysłu nie oznacza wyłącznie tego, że psychika wpływa na ruch, mówi też o tym, że poprzez zmianę sposobu poruszania się, postawy, możemy doprowadzić do zmiany w postrzeganiu przez nas świata i w konsekwencji nas przez innych. Ścisłe powiązanie ciała z psychiką i ich wzajemne oddziaływanie na siebie stanowi bazę koncepcyjną psychoterapii tańcem i ruchem.
Konflikty, wspomnienia i przeżycia, o których mówienie jest często zbyt trudne lub niewykonalne, mają szansę na zaopiekowanie się nimi w inny, nie tylko werbalny sposób. Zaangażowanie ruchu, ucieleśnienia, kontaktu niewerbalnego pozwala na odbudowywanie jedności emocjonalnej, intelektualnej, społecznej i cielesnej, którą jest każdy z nas.
WYBRANE ASPEKTY TERAPII TAŃCEM I RUCHEM
Czynniki leczące w terapii tańcem i ruchem (które są również integralną częścią programu Rocznego Kursu trenerskiego i świadomej pracy poprzez ciało, której uczymy wspólnie z Karen Studd) to: Synchronia, Ekspresja, Rytm, Kształtowanie, Witalizacja /Ożywienie, Integracja, Klaryfikacja i refleksja, Spójność, Symbolika, Zabawa.
Budowanie kontaktu niewerbalnego w pracy poprzez ciało bazuje na: odzwierciedleniu, dostrojeniu, refleksji w ruchu Praktykujemy to na różne sposoby, wspierając pracę z różnymi życiowymi tematami (m.in. granic, bliskości, słuchania i wyrażania).
Proces kreatywny według różnych autorek i struktur: Bonnie Meekums, Celine Butte, Anna Chesner. Doświadczenie procesowe umożliwia otwarcie się na autentyczność i nowe ścieżki dzięki temu, że przekierowuje komunikację z lewopółkulowej, racjonalnej części do prawopółkulowej, bardziej intuicyjnej. Następnie pozwala integrować to, co intuicyjne i to, co racjonalne, w jedno doświadczenie uczenia się i wyciągania wniosków. Tego typu praca uelastycznia życiowy przepływ i uczy kontaktu ze sobą, niewymuszonego odkrywania.
Pamięć ciała i rola zapamiętanych historii (więcej o tym w podcaście LINK)
Zrozumienie ruchu może być sposobem na pełniejsze zrozumienie człowieka:
- Zmieniając sposób poruszania się, możemy wpłynąć na nasze funkcjonowanie i relacje, jakie budujemy.
- Sposób poruszania się, bycia w ciele odzwierciedla intencje, obawy, pragnienia, konflikty, nadzieje.
- Cechy ruchu mówią o tym, jak umysł wyraża się poprzez ciało w danym momencie.
- Sposób, w jaki ludzie czują się ze sobą, jest odzwierciedlony w sposobie, w jakim poruszają się razem.
„Ruch ma możliwość przenoszenia nas do domu duszy, do świata dla którego nie mamy nazwy. Ruch dosięga naszej najgłębszej natury, a taniec ją wyraża. Przez taniec zaglądamy do tajemnicy życia, która wydobyta ze środka, wykuta pragnieniem kreowania osobistej zmiany w tańcu zyskuje głęboką moc uzdrawiania ciała, psychiki i duszy.”
– Anna Halprin
Z praktyki języka ruchu skorzystają osoby które:
- ciekawią się tym, co mówi ciało i bywają zmęczone samym mówieniem,
- pociąga je zarówno doświadczanie, jak i rozumienie życia,
- są w procesie terapeutycznym, ale potrzebują więcej poruszenia ciała i emocji, by przetransformować tematy życiowe,
- doświadczają różnych stanów emocjonalnych, utknięć, zmęczenia, napięć i słowa nie wystarczają, by się nimi zaopiekować,
- tęsknią za radością, kreatywnością i ożywieniem (tym naturalnym, a nie jedynie myślowym),
- chcą poznać swój pierwszy, naturalny język ruchu,
- ciekawią się, jak można pracować z myślą i emocjami poprzez ciało, uwzględniając jednocześnie myślenie-czucie-poruszanie się i chcą rozwinąć swoje kompetencje zawodowe (terapeutyczne, trenerskie, coachingowe, dydaktyczne).
Pracując jako Master Somatic Movement Educator&Therapist, szkoląc Trenerki/ów języka ruchu i świadomej pracy z ciałem oraz superwizując pracę innych, opieram się na wiedzy, praktyce, intuicji i konkrecie z:
- taksonomii języka ruchu,
- transformującej pracy poprzez ciało zaczerpniętej z psychoterapii tańcem i ruchem,
- anatomii doświadczalnej z Laban Bartenieff Movement System, szczególnie Bartenieff Fundamentals,
- somatycznych aspektach BodyMind Dancing (za dr Marthą Eddy),
- strukturach procesów kreatywnych (za B. Meekums, C. Butte, P. Best),
- latach praktyki ruchu w naturze: lesie, górach, jaskiniach.
do newslettera!