VII edycja: Świadome ciało i język ruchu. Połączenie Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) z technikami terapii tańcem i ruchem w praktyce własnej i pracy z ludźmi. PROWADZĄCE: Karen Studd i Aga Sokołowska
26 maja 2025 - 31 maja 2026
Kurs obejmuje III Moduły
1. Integrujące komponenty z Laban/Bartenieff Movement System (LBMS).
2. Techniki terapii tańcem i ruchem (DMT).
3. Praktyczny trening umiejętności wykorzystania języka ruchu i interwencji opartych na wiedzy z LBMS i technikach terapii tańcem w praktyce własnej i pracy grupowej.
Terminy Kursu
Kurs zaczyna się 26.05.2025 i trwa do 31.05.2026. Szczegółowe daty poniżej:
Moduł Integrujący komponenty z Laban Bartenieff Movement System: 26.05.25-1.06.25, Karen Studd i Aga Sokołowska, Ośrodek Kików
Moduł Technik terapii tańcem i ruchem: 3 weekendowe zjazdy w Warszawie: 13-14.09.25, 6-7.12.25, 7-8.03.26, Aga Sokołowska
Moduł Integrujący: 25.05-31.05.26, Karen Studd i Aga Sokołowska, Ośrodek Kików
Pomiędzy Modułami prowadzone są godziny mentoringu (minimum 7 – dodatkowo płatne), zajęcia online (6 spotkań – wliczone w cenę kursu) oraz praktyka w grupach roboczych i indywidualna.
Dofinansowanie – PARP – Centrum Rozwoju MŚP (kliknij tutaj)
Tutaj każdy znajdzie informację o dotacji w swoim województwie – zarówno osoba fizyczna jak i pracownik/firma.
Moduł Laban Bartenieff Movement System jest w Bazie Usług Rozwojowych, a więc jest możliwość uzyskania dofinansowania przez pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, osób fizycznych (powyżej 18 r.ż.) w danym województwie.
Jeśli jesteś zainteresowany/a, skontaktuj się z osobą, z którą współpracuję – Marcin Owcarz, tel. 660479544, marcin.owcarz@edu-farm.pl.
Czego możesz nauczyć się podczas Kursu?
Program Kursu został zaprojektowany tak, aby uczył ucieleśnionego prowadzenia grupy, umiejętności wiązania tematów życiowych z rozwijaniem świadomości ciała i poznawaniem języka ruchu. Umiejętności te mogą być wykorzystywane zarówno w pracy własnej, jak i we wspieraniu innych w korzystaniu z transformującej mocy ruchu. W czasie programu uczymy tego, jak budować doświadczenia i przygotowywać zajęcia w oparciu o wiedzę pochodzącą z Laban/Bartenieff MovementSystem (nt. pracy ze wzorcami i strategiami ruchowymi) oraz z obszaru terapii tańcem i ruchem (nt. relacji i terapeutycznej roli ruchu).
Jakie umiejętności zdobędziesz i czego się dowiesz?
-
-
Poznasz i zrozumiesz praktykę języka ruchu oraz proces zmian obejmujący całościowe doświadczenie w poruszeniu, czuciu i myśleniu (Moving, Feeling, Thinking Self).
-
Rozwiniesz umiejętność obserwacji i budowania relacji przydatnych we wspieraniu i projektowaniu strategii (re-patterning) zmian sposobów działania w różnych sytuacjach.
-
Wzmocnisz kompetencje poznawcze, emocjonalne i fizyczne we własnym działaniu, relacji z innymi i otoczeniem.
- Poznasz kluczowe koncepcje z zakresu LBMS, terapii tańcem i procesu kreatywnego przydatne do rozwoju osobistego i profesjonalnego.
- Zdobędziesz praktykę w inicjowaniu zmiany w różnych sytuacjach, zaczynając pracę zarówno od ruchu funkcjonalnie, jak i od ekspresji emocjonalnej.
- Rozwiniesz umiejętność pracy ze słowami, obrazami i metaforami, by móc korzystać zarówno z pracy ze słowem, jak i ruchem.
- Doświadczysz tego, że głos też jest ruchem, a werbalna i niewerbalna ekspresja są dwiema częściami zintegrowanej całości.
-
Dla kogo jest ten Kurs?
Kurs skierowany jest do osób zainteresowanych i zmotywowanych do praktycznego poznawania języka ruchu, prowadzenia praktyki własnej i zaciekawiania się tym, jak bardzo ruch może wspierać procesy rozwojowe. Zapraszamy zarówno osoby, które chcą uczestniczyć w Kursie z powodów osobistych, jak i te, które chcą poznać ten sposób pracy z innymi ludźmi.
Na czym polega przygotowanie do Kursu?
Zapraszamy osoby po wcześniejszym przygotowaniu (minimum 16 godzin w pracy opartej o terapię tańcem i ruchem i język ruchu w podejściu LBMS z prowadzącą/ym posiadającym wykształcenie w tym zakresie). Rekomendowanym przygotowaniem do Kursu jest wzięcie udziału w szkoleniu Zanurzenie w język ruchu (link) lub rocznym Treningu świadomości: ciała, emocji, myśli, relacji (link). Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, proszę o kontakt – przekieruję wówczas do osoby, która ma już doświadczenie w przygotowywaniu kursantów/ek z tej wiedzy i praktyki. Przed Kursem należy wypełnić i przesłać swoją aplikację oraz odbyć rozmowę z nauczycielką prowadzącą Kurs.
Co wyjątkowego jest w tym Kursie?
Podczas Kursu poznasz język ruchu zarówno od strony wiedzy teoretycznej, praktycznej, jak i na poziomie głęboko osobistym. Praktyczne umiejętności będą przekazywane w sposób wspierający integrację Twojego doświadczenia, wiedzy i rozumienia ruchu na poziomie osobistym i emocjonalnym. Szkolenie jest wyjątkowe, ponieważ łączy aspekty LBMS z aspektami DMT w celu twórczego zastosowania ich w różnych dziedzinach życia osobistego i zawodowego. Atutem jest doświadczenie i wiedza trenerek prowadzących: wieloletnie, międzynarodowe i czerpiące z dziedzin, takich jak LBMS, terapia tańcem i ruchem, superwizja, coaching, terapia somatyczna i edukacja.
Nauczycielki prowadzące Kurs
Agnieszka Sokołowska
Pracuję z pasją jako Master Somatic Movement Educator&Therapist, tytuł nadawany przez międzynarodową organizację ISMETA. Jestem również superwizorką psychoterapii tańcem i ruchem i nauczycielką języka ciała (ukończyłam Laban Bartenieff Institute of Movement Studies), a z pierwszego wykształcenia psycholożką. Uczę języka ruchu i razem z Karen Studd prowadzę roczny kurs „Świadome ciało, język ruchu” – program pomagający w rozpoznaniu tego, co mówi ciało i transformacji wzorców w nim zapamiętanych. Przez 20 lat pracowałam jako terapeutka, głównie z osobami, które doświadczyły różnego rodzaju przemocy, chorowały psychosomatycznie lub potrzebowały pogłębić relację ciała z umysłem. Od kilkunastu lat superwizuję pracę terapeutów różnych nurtów, którzy pracują poprzez ciało. Mając doświadczenie poprowadzenia tysięcy godzin szkoleniowych i terapeutycznych, połączyłam język ruchu z terapeutycznymi aspektami pracy poprzez ciało i nazwałam to, co robię, Wytańczaniem Życia. Napisałam kilka rozdziałów do dwóch książek wydanych przez GWP o psychoterapii tańcem i ruchem w pracy indywidualnej oraz grupowej.
Pracuję z pasją do autentyczności, jaką dają ruch i kontakt z drugim człowiekiem. Pomagam w wytańczeniu historii uwięzionych w ciele – w powrocie do czucia życia w całości: z emocjami, ciałem i myślami. W budowaniu relacji ze sobą i innymi. Byciu w kontakcie, bez odcinania, z czułą siłą obecności.
Karen Studd
Jest wieloletnią Koordynatorką Programu w Laban International Movement Studies, a także Somatic Movement Therapist & Educator w ISMETA. Edukację wyższą w zakresie tańca ukończyła na Uniwersytecie w Oregonie. Uczy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Meksyku, Chinach i Izraelu. Jako nauczycielka Laban/Bartenieff Movement System jest skoncentrowana na osobistym i profesjonalnym rozwoju, który może odbywać się poprzez zwiększanie świadomości ruchu. Jest współautorką książki ”EveryBody is a Body”, która ujmuje całościowo fenomen ludzkiego ruchu. Przez ponad 20 lat uczyła w Departamencie Tańca na uniwersytetach w Oregonie, Wisconsin, George Washington University i George Mason University.
Moduł I: Laban Bartenieff Movement System (LBMS). Prowadzenie: Karen Studd
Cele główne:
• Analiza i obserwacja ruchu. Przegląd LBMS: wzorce ruchowe, frazy, tematy w ruchu, rozpoznawanie komponentów ruchu: Body, Effort, Shape and Space (BESS) – Ciało, Jakości ruchu, Kształt i Przestrzeń.
• Koncentracja na rozwoju umiejętności identyfikowania wzorców i preferencji ruchowych własnych i innych osób – w tym doskonalenie umiejętności nazywania tego, co widzimy.
• Doświadczanie poprzez ruch połączenia ciało-umysł – mając na pierwszym planie świadomość poruszającego się ciała.
• Bycie uczestnikiem kreatywnego procesu grupowego w ruchu i spojrzenie na proces zarówno z poziomu osobistego, jak i z meta poziomu.
Przykłady konkretnych tematów:
Ciało jako dom
• Wprowadzenie do LBMS z perspektywy makro. Rozpoznawanie elementów z całości ruchu, odkrywanie 4 elementów (BESS) poprzez obserwację i opis.
• Wprowadzenie do Bartenieff Fundamentals i Harmonii Przestrzeni. Połączenie przestrzeni wewnętrznej z oddechem i tematem wewnątrz/zewnątrz.
• Poznawanie ciała poprzez strukturę szkieletu.
• Frazy mikro i makro (fraza jako część, ale także jako odrębna całość).
Przestrzeń – środowisko i kontener naszego świata
• Kinesfera.
• Przestrzeń: poruszanie się i myślenie w 1D, 2D i 3D.
• Poziomy, przestrzeń osobista (Kinesfera) i przestrzeń wspólna (Przestrzeń ogólna).
• Przestrzeń interakcji.
• Doświadczenie procesu grupowego w ruchu.
Relacja Ciała i Przestrzeni – element Kształtu.
• Doświadczenie rozwoju od odczucia ciężaru i przepływu do odnalezienia siebie, połączenia ze światem i interakcji (Modes of Shape Change).
• Postawa ciała, stabilność i mobilność, stałe formy.
Dynamiczne jakości ruchu i ekspresja
• Jakości ruchu związane z kontrolą, podejmowaniem decyzji, uwagą, intencją. Relacja wszystkich aspektów ruchu w odniesieniu do poddania się lub oporu względem nich (Condensing and Indulging Qualities).
• Rozpoznawanie bliskich i dalekich nam jakości ruchowych.
• Łączenie skojarzeń, obrazów i słów z jakościami ruchu.
Wzorce, wzorce, wzorce
• Wzorce w organizacji ciała, tematach, cyklu rozwoju i frazach.
• Łączenie 4 elementów BESS.
• Widzenie Części w relacji do Całości.
6 podstawowych ćwiczeń I. Bartenieff (Basic 6) w relacji do procesu zmiany wzorców (repatterning)
• Basic 6 jako diagnoza, interwencja i praktyka.
• Eksploracja dźwięków i głosu – akcja i interakcja zabierania głosu.
• Praca z narracją i głosem poprzez ruch.
• Proces grupowy w ruchu.
• Zintegrowanie wiedzy.
• Omówienie zadań przed kolejnym Modułem.
Moduł II: Techniki terapii tańcem i ruchem. 6 dni, 3 weekendy. Prowadzenie: Agnieszka Sokołowska
Weekend 1
Główne techniki terapii tańcem i ruchem w budowaniu relacji i pracy z grupą.
• Podstawowe umiejętności w budowaniu kontaktu niewerbalnego (odzwierciedlenie, dostrojenie, refleksja w ruchu).
• Rodzaje więzi i przywiązania – teoria, historie zapisane w ciele.
• Proces twórczy w pracy z grupą (za B. Meekums).
• Odkrywanie i rozwijanie tematów obecnych w ruchu grupy.
Weekend 2
Praca z doznaniami i emocjami poprzez ruch. Pamięć ciała.
• Stopniowe nawiązywanie kontaktu z emocjami, wspieranie budowania bezpiecznej relacji ze sobą z uważnością na pamięć przeżyć zapisanych w ciele.
• Praca z metaforą ruchową, rozwój umiejętności zadawania pytań wspierających i pogłębiających przy prowadzeniu kreatywnego procesu.
• Rodzaje pamięci.
• Rola somatycznego przeniesienia i przeciwprzeniesienia.
Weekend 3
Doświadczenie ruchu jako pomostu w pracy z różnymi tematami i potrzebami (grupy i indywidualnie).
Skoncentrujemy się na:
• Budowaniu rozgrzewek i prostych struktur, które są przygotowaniem do kontaktu z ciałem i tematem, z którym się pracuje.
• Rozwoju umiejętności budowania ucieleśnionego kontaktu i rozumienia wybranych tematów psychologicznych pojawiających się w ruchu.
• Budowaniu swojej ucieleśnionej i bezpiecznej obecności prowadzącej/ego.
Moduł III: Praktyczny trening umiejętności wykorzystania języka ruchu i interwencji opartych na wiedzy z LBMS i technikach terapii tańcem w praktyce własnej i pracy z grupą. Prowadzenie: K. Studd i A. Sokołowska
Główne tematy i cele:
• Świadkowanie każdej osobie i jej indywidualnej konstelacji ruchu połączonej z procesem psychologicznym i personalną praktyką.
• Integrowanie ruchu i słów – nazywanie procesów mentalnych obserwowanych w ruchu.
• Studiowanie słownictwa analizy ruchu i łączenie go ze zrozumieniem psychologicznym.
• Czas na ćwiczenie nieosądzającej obserwacji ruchu.
• Przekazywanie informacji zwrotnych, zadawanie pytań rozwijających.
• Przygotowywanie doświadczeń/ćwiczeń na różne tematy i prowadzenie ich na forum i dla Grupy.
• Tworzenie szkiców własnych warsztatów, szkoleń.
• Reflektowanie personalnego i zawodowego rozwoju.
• Świętowanie.
Praca własna, indywidualna i grupowa wspierająca proces uczenia się pomiędzy Modułami
• Osobista praktyka ruchowa – prowadzona przez kilka miesięcy, po to, by poznać siebie głębiej poprzez doświadczenie i reflektowanie swoich potrzeb, zauważanie strategii i wzorców w ruchu i pogłębianie umiejętności reflektowania ich i łączenia z życiowymi tematami. Własna praktyka ruchowa wspiera proces uczenia się, rozumienia języka ruchu, pogłębia empatię do siebie i innych – po kilku miesiącach przygotowuje się jej krótki opis, do którego dostaje się wcześniej inspiracje i pomocne podpowiedzi.
• Spotkania w kilkuosobowych grupach roboczych – w ruchu i słowie, by pogłębiać wiedzę z Kursu i w mniejszych grupach ćwiczyć poznawane umiejętności. Podczas Kursu każda z grup przygotowuje jedną prezentację w ruchu i słowie dotyczącą teoretycznego materiału z II Modułu Kursu.
• Podczas trwania Kursu odbycie minimum 7 godzin superwizji, mentoringu (to są godziny dodatkowo płatne wg preferencyjnej stawki obowiązującej w danym roku dla uczestniczek/ów Kursu, najpierw na temat praktyki własnej, później przygotowania i poprowadzenia zajęć z grupą) z prowadzącymi Kurs nauczycielkami. Dodatkowo minimum dwukrotne (nieodpłatnie) wzięcie udziału w superwizji dotyczącej praktyki zawodowej innej osoby z Kursu jako słuchacz/ka.
• Przygotowanie i realizacja (minimum 6 godzin) szkolenia, coachingu lub warsztatu wykorzystującego techniki LBMS i DMT. Można pracować w parze z kimś ze szkolenia lub samodzielnie. Przygotowanie krótkiego opisu/eseju z poprowadzonej pracy zawierającego elementy teorii, opis praktyki i refleksje.
Podsumowanie
Podczas każdego Modułu uczestniczki/y będą doskonalić:
• Rozpoznawanie własnego języka ruchu i preferencji.
• Rozwijanie umiejętności obserwacji i bycia empatycznym świadkiem/inią.
• Reflektowanie tematów związanych z pracą z grupą.
• Używanie języka LBMS do omawiania ruchu i kształtowania doświadczeń ruchowych dla siebie i w pracy z innymi osobami.
Podczas całego Kursu potrzebujesz być gotowy/a na prowadzenie swojej własnej praktyki ruchowej, czytanie tekstów, spotkania w grupach roboczych, na przygotowanie i poprowadzenie warsztatu, coachingu, szkolenia lub sesji indywidualnych zawierających wiedzę zdobytą podczas Kursu. Im więcej godzin temu dedykujesz, tym więcej się nauczysz. Uważamy, że minimum to 45 godzin w ciągu roku pracy indywidualnej i w grupach roboczych, by móc ugruntować i integrować materiał.
Aby ukończyć Kurs, wymagana jest obecność na zajęciach. W przypadku nieobecności zaproponujemy Ci sposób jej odrobienia, aby wypełnić wymagania Kursu (może wymagać to dodatkowej opłaty). Bezwzględnie konieczna jest obecność podczas 6-dniowych Modułów. Maksymalnie można opuścić 16 godzin podczas całego Programu i materiał trzeba nadrobić w porozumieniu z prowadzącymi, co może być dodatkowo płatne.
Zaświadczenie w języku polskim i angielskim:
Uczestnicy otrzymują Zaświadczenie ukończenia Kursu z uzyskaniem tytułu Trenera/ki języka ruchu i świadomej pracy z ciałem wraz z opisem rozwiniętych umiejętności i nabytej wiedzy. Podany jest na nich zakres treści oraz liczba godzin. Godziny dydaktyczne Kursu odbyte z nauczycielkami (180h) wliczają się do godzin uznawanych przez The International Somatic Movement Education and Therapy Association i mogą być wliczone przy składaniu aplikacji w ramach tzw. Independent Track Application.
KOSZTY UCZESTNICTWA
Moduł Laban Bartenieff Movement System – prowadzenie: Karen Studd – 58 godzin, cena promocyjna wynosi 2800 zł* przy wpłacie całej kwoty za Moduł do 10 marca 2025. Miejsce po rozpatrzeniu aplikacji rezerwuje przed wpłata – 700 zł, która wchodzi w skład opłaty Modułu i jest zwrotna do 10 marca 2025. Moduł odbędzie się w Ośrodku Kików – nocleg oraz wyżywienie są dodatkowo płatne (ok. 250 zł za dobę – cena w 2024). Przy wpłacie po 10 marca 2025 koszt udziału w I Module wynosi 3000 zł*.
Wytańczając Życie Agnieszka Sokołowska 09 1050 1025 1000 0092 2127 9707 Wpłaty w razie rezygnacji nie są zwracane po 10.03.2025.
I Moduł Kursu (a już niedługo 2 Moduły) jest w Bazie Usług Rozwojowych, a więc osoby z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą skorzystać z dofinansowania 70 -80%. Województwa podlaskie i podkarpackie oferują możliwość dofinansowania również dla osób fizycznych. Jeśli jesteś zainteresowana/y, skontaktuj się z P. Marcinem Owcarzem (+48 660479544), który pomaga uzyskać dofinansowanie – marcin.owcarz@edu-farm.pl.
Moduł II – prowadzenie: Agnieszka Sokołowska – 45 godzin, 3 weekendy w Warszawie – cena promocyjna wynosi 2700 zł* przy wpłacie pełnej kwoty za Moduł do 2 sierpnia 2025. Po 2 sierpnia cena za II Moduł wynosi 2950 zł*.
Moduł III – prowadzenie: Karen Studd i Agnieszka Sokołowska – 58 godzin, cena promocyjna wynosi 3000 zł* przy wpłacie całej kwoty za Moduł do 1 kwietnia 2026. Moduł odbędzie się w Ośrodku Kików – nocleg oraz całodzienne wyżywienie są odpłatne dodatkowo. Przy wpłacie po 1 kwietnia 2026 koszt udziału w III Module wynosi 3300 zł*.
*Oferty specjalne przy zapisach bezpośrednio u mnie, dla osób, które nie mają możliwości uzyskania dofinansowania na Kurs.
Łącznie 225 godzin kursu – 173 godziny warsztatów + 45 godzin pracy własnej i w grupach między modułami oraz 7 godzin superwizji/mentoringu (dodatkowo płatna).
ZAPISY
Aby dokonać zapisu prosimy, o wypełnienie FORMULARZA, który znajduje się tutaj. Jest to obszerny formularz, bo zależy nam bardzo, aby poznać się przed rocznym programem. Po wypełnieniu formularza, umawiamy się na rozmowę, podczas której rozmawiamy otwarcie, zadając sobie pytania, tak aby móc wspólnie zadecydować, co dalej.