Czuła siła obecności – wytańczając język ciała – 6 spotkań, 9.30-10.40 lub 19.00-20.10, poniedziałki – IX-XI
16 września 09:30 - 25 listopada 10:30
wrzesień-listopad
16-252024
SZCZEGÓŁY
GODZINY:
grupa poranna 9.30-10.40
grupa wieczorna 19.00-20.10
KOSZT: 580 zł. Miejsce w grupie rezerwuje zgłoszenie, rozmowa telefoniczna (w sytuacji, jeśli wcześniej nie brało się udziału z zajęciach) i wpłata na konto. Wpłaty w razie rezygnacji są zwracane do 16.08.24.
UWAGA 🙂 Jeśli serce Ci woła, a jesteś w trudniejszej sytuacji finansowej, daj mi znać, poszukamy rozwiązania, tak by Twój udział w zajęciach był możliwy.
NR KONTA: Wytańczając Życie Agnieszka Sokołowska, 09 1050 1025 1000 0092 2127 9707, proszę o wpisanie imienia i nazwiska i tytułu – Czuła siła obecności
MIEJSCE: online
Twoja przestrzeń w domu, zainstalowany darmowy Zoom.
Czuła Siła Obecności - wytańczając język ciała
6 poniedziałków w godz. 9.30-10.40 lub 19.00-20.10. II-IV Zoom.
Czułą siłę obecności prowadzę od pandemii, kiedy jedyną możliwością była praca online. Krótko później praca zdalna stała się możliwością łączenia się z różnych miejsc na świecie i podtrzymania swojej praktyki – kontaktu z tym, co mówi ciało.
Każdy cykl jest inny. Ten jest zupełnie nowy – będziemy wytańczać, poruszać „litery” języka ruchu. Na różne sposoby, na każdych zajęciach ucząc się i doświadczając dla siebie różnych połączeń.
Wszyscy żyjemy w ciałach i poprzez nie wyrażamy siebie. Najogólniej i najkonkretniej – w świadomym ruchu możemy dotknąć uniwersalne życiowe tematy: emocje, myśli, relacje. One istnieją i manifestują poprzez ciało.
Podczas tego cyklu poruszymy tematy:
- Barwy języka ruchu i akcje w ciele. Działanie i odczuwanie.
- Kształty relacji i świat z ich perspektyw. Zastyganie i ruszanie.
- Organizacja energii życiowej. Zaczynanie, kontynuowanie, kończenie.
- Przestrzeń, jaką czuję i jakiej potrzebuję.
- Komunikowanie się z innymi, wyrażanie siebie i działanie – taniec trzech obszarów z czuciem przestrzeni.
- Pełnia możliwości ruchu – marzenia, pasja/zaangażowanie, wpływ.
Te tematy poruszymy, dotkniemy i jednocześnie uprzedzam, że nawet jeśli praktykujesz, to potrzeba nieraz długiego czasu, by ugruntować się i poczuć coś w pełni. Tak jak w życiu. Każdy ma swoje pełnie. Księżyc też. Zyskuje ją i traci nieustannie. I kontynuuje swą podróż dalej. My też będziemy.
Zajęcia każdorazowo trwają – 9.30-10.40 (grupa poranna) oraz 19.00-20.10 (grupa wieczorna).
Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które chcą skorzystać z całego cyklu. Jeśli zostaną wolne miejsca, można przyjść na pojedyncze spotkanie (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z prowadzącą – jeśli nie brało się wcześniej udziału w jej zajęciach online).
Każde doświadczenie ruchowe ma swoją logikę i strukturę, jednak z drugiej strony daje dużo wolności. Nie ma jednego ćwiczenia na konkretną emocję, podobnie jak nie ma jednego rodzaju smutku czy radości, jednej definicji bliskiej relacji lub kłótni.
Myśli zamieszkują ciało, a nie tylko umysł. To, co się mówi, a nawet to, co się myśli do siebie, znajduje swoje odzwierciedlenie w oddechu, napięciu mięśniowym, postawie ciała.
Laban Bartenieff Movement System (LBMS) wspiera połączenie między ciałem, emocjami a umysłem.
-
- Jest językiem ruchu, pierwszym i obecnym przez całe życie. Zrozumienie go poprawia jakość życia w aspektach relacji, emocji, uwolnienia się od ograniczających przekonań, myśli.
- LBMS pozwala poszerzyć rozumienie siebie o perspektywę tego, co wyraża się poprzez ciało, tego, jak różne strategie, nawyki – te uświadomione i nieuświadomione – wpływają na różne obszary życia zawodowego i osobistego.
- Indywidualne preferencje ruchowe, które ma każdy z nas, ujmuje się w czterech podstawowych komponentach pozostających ze sobą w nieustannej relacji. Są to: Ciało (Body), Dynamiczne Jakości Ruchu (Effort), Kształt (Shape), Przestrzeń (Space). Odpowiadają one kolejno za doświadczenie, emocje, relacje i myślenie. Dotyczą one ekspresji, zorientowania na wykonywanie zadań, kontaktu ze sobą i z innymi, relacji między wydatkowaniem energii, wysiłkiem, pracą i mobilizacją a odpoczynkiem i regeneracją.
Korzyści z poznawania języka ruchu:
Ucieleśniona świadomość wpływa na jakość życia i budowanie dobrostanu. Obejmuje relację całego ja: poruszającego się, myślącego i czującego.
Dzięki kontaktowi z własnymi odczuciami płynącymi z ciała można bardzo pogłębić świadomość siebie i odbudować naturalne połączenie między ciałem, myśleniem a odczuwaniem.
Po co? By być bardziej obecnym w relacjach, bardziej kreatywnym bez wysiłku, autentycznym, odczuwającym i myślącym jednocześnie.
To fascynujący proces móc zrozumieć indywidualny język wywodzący się z ciała. Nie narzucony z zewnątrz, ale swój własny. Odkryć jego logikę, zasady.
Tak jak czasem powtarzamy niektóre słowa, opowieści, kawały, mamy zwyczaj opowiadać smutne, dramatyczne historie lub zupełnie przeciwnie – bawimy innych śmiesznymi opowieściami. W zachowaniu każdej osoby pojawia się pewien wzorzec.
Zauważenie go i zrozumienie wzbogaca życie o wymiar naturalności, empatii i większych możliwości wyborów, decyzji w różnych obszarach.
Dlaczego tak się może dziać? Poznanie i wyrażanie autentycznego ucieleśnionego siebie buduje empatię, zdrowe granice, umiejętność radzenia sobie ze złożonymi, stresującymi sytuacjami i wspiera integralność, spójność tożsamości.
Robienie czegoś regularnie pomaga wzmocnić siebie, upewnić, uchwycić ciągłość z kawałków szybko zmieniających się doświadczeń.
Ruch nie ma jednego znaczenia. Dopiero odczuwający, konkretny człowiek może mu je nadać. Proces odkrywania ruchu, odczuwania go i nauki mówienia o nim jest wielowymiarowym podejściem w rozwijaniu słuchania siebie i innych, łączeniu czucia z myśleniem i emocjami.
Ruch pozwala doświadczać, wyjść z samych myśli czy fantazji i wprowadzić je w działanie. Bo dopiero działanie jest rozwojowe, angażujące i przynosi zmianę, nie samo analizowanie.
Frazy w ruchu są jak zdania. Bardzo często demon przestaje być demonem po poruszeniu, coś, czego byś nie wybrał/a, staje się inspiracją.
Ruch daje możliwość wyboru i zmiany.
Uświadamiasz sobie klarowniej, co czujesz.
Pytasz się, czy dalej chcesz tak czuć.
Jak możesz zmienić to, że tak się czujesz?
Jaka jakość ruchu, kształt, przestrzeń i połączenie w ciele sprawia, że Twój taniec życia buduje Ciebie i innych?
Więcej na ten znajdziesz w darmowych podcastach, które nagrywam:
LINK do podcastów o życiu w ciele, relacjach, emocjach, języku ruchu, czuciu i odcinaniu się i innych życiowych tematach.
Daty zajęć: 16.09, 30.09, 14.10,28.10, 04.11 i 25.11
Uwaga: środkowa część zajęć, którą prowadzę po przywitaniu i przed czasem na refleksje, jest nagrywana. Ustawiam kamerę na siebie, więc jeśli w trakcie części prowadzonej przeze mnie nie włączasz się samodzielnie na wizję, to na pewno nie nagram Twojego ruchu.
Nie nagrywam nigdy części dzielenia się osobistymi refleksjami i pytaniami. W razie pytań, proszę o kontakt, wyjaśnię, o co chodzi.
W cenie zajęć uczestnicy/czki otrzymują samo nagranie audio w surowej wersji, do własnej, prywatnej praktyki.
Do kogo skierowane są zajęcia i co będzie się na nich działo?
DLA KOGO?
Zapraszam wszystkich, którzy potrzebują się poruszać w inspirujący sposób, skontaktować ze sobą w ruchu, być połączonym i w kontakcie z innymi, dowiedzieć się czegoś o języku ruchu, zregenerować lub zaciekawić połączeniem ruchu, emocji, myśli. Zapraszam te osoby, które chcą kontynuować tę praktykę ruchu i te, dla których jest to nowy temat. Osoby chcące rozpocząć zapraszam do wcześniejszego kontaktu telefonicznego przed udziałem w zajęciach.
Będziemy otwierać się na bogactwo odkryć związanych z praktyką świadomego ruchu. Będzie można zdobyć kilka przydatnych informacji z zakresu somatyki i mieć czas na intuicyjny, naturalny ruch, taki jakiego będziesz potrzebować. Damy sobie też czas na refleksje w tzw. pokojach, po to by łączyć doświadczenie ciała z myślami i emocjami.
Uczestnicy otrzymują nagrania audio ze środkowej części zajęć z medytacją ruchową po każdych zajęciach.
Do inspiracji tego, czym bywa kontakt z ciałem, wklejam cytat M. Woodman – autorki świetnej książki „Świadoma kobiecość”.
„Mamy przecież serca, i znajdują się one w naszych ciałach, a nasze ciała połączone są z naszymi instynktami. Dopóki pozwalamy na to, aby nasze głowy były odcięte od naszych ciał, jesteśmy w zmowie z szaleństwem naszych czasów, które próbuje uleczyć fizyczne choroby bez wprowadzania niezbędnych zmian psychicznych. Może nam się to nawet przejściowo udać, ale ciało i tak pokaże o co mu chodzi. Ciało nie kłamie. Przyjmuje w siebie ból, którego umysł nie jest w stanie znieść. W końcu i tak odrzuci płytkie pozory, które uniemożliwiają szczerą odpowiedź i wtedy narodzi się ona, powoli znajdzie swoją drogę we wnętrzu naszego ciała, dotrze do serca, i wyrazi się w prawdziwej reakcji.”