Powracając do domu, czyli gdzie?

Zainspirowana filmem  „Powrót do domu” Anny Halprin, który trafia w serce i duszę podpowiadam pomocne pytania do własnego wytańczania życia oraz piszę o szukaniu drogowskazów i znaków ostrzegawczych.

Ciało jest Twoim domem. Domem pełnym myśli, emocji, pragnień, jasnych i mroczniejszych sił, doznań, pamięci, marzeń. Domem ruchomym, istniejącym na większym ciele ziemi, żywej ziemi, naturze.

Anna Halprin będąc w wieku osiemdziesięciu kilku lat stworzyła niezwykły i poruszający dokument, podczas którego tańczy na ziemi, z wiatrem, wodą i ogniem, odkrywając tematy życia związane ze stratą i uwolnieniem.

Nie ukrywa swojego wieku, zmarszczek i blizn po operacji. Poszukuje piękna i powrotu, połączenia z siłami natury.

👉 Dlaczego wewnętrzna natura to nie wymysł? A wewnętrzny głos lub tzw. „guts feelings” – odczucia z trzewi, to ważne drogowskazy? Dlaczego? Bo informują, co dzieje się w Twoim wewnętrznym świecie. Myślenie racjonalne, lewopółkulowe, to nie cała/y Ty.

Potrzebujesz odnajdywać i aktualizować swoje emocje, potrzeby, wizje, wartości. Mieć, jak mawiała G. Roth, „dyscyplinę w praktykowaniu wolności”.

Nastawienie na życie, a nie na przeżycie, to otworzenie na nowe umiejętności, potrzeby, relacje.

Układanie i dbanie o wewnętrzny dom, wpływa na zewnętrzny świat i na jego postrzeganie.

👉 Jak znajdować drogowskazy do wewnętrznej natury w sobie i w świecie?
To, co ważne w świecie, to ludzie i relacje. Zwłaszcza teraz, w coraz bardziej chaotycznym świecie.

Dbaj, wyczuwaj i otaczaj się ludźmi dobrymi dla siebie i takimi, przy których czujesz, że Twoja energia się regeneruje, odnawia, a nie ucieka.

Najczęściej ucieka przy ludziach, którzy:
– Zazdroszczą, nie cieszą się z Twoich sukcesów, a raczej traktują je jako zagrożenie dla siebie.
– Wciąż narzekają, wymieniają setki przeszkód, dla których nie mogą nic zrobić, by zmienić swą sytuację. Spotkania traktują jako możliwość wylania swoich żalów.
– Zainteresowani są jedynie opowiedzeniem o swoich sukcesach i czekają na podziw. Nie słuchają Ciebie.

Jest takie powiedzenie, że osoby, które budzą w nas różne uczucia są jak lustro lub lekcja do odrobienia. Do pewnego stopnia tak, bo pokazują na co jesteśmy wrażliwi, z czym trudno nam sobie poradzić. Ale oznacza to, że warto zająć się sobą w danym obszarze, a nie tą osobą w relacji.

Wyzwaniem może być umiejętność cieszenia się i mówienia o swoich sukcesach, postawienie granicy, kiedy ktoś po raz kolejny wylewa swoje troski i nic nie chce z tym zrobić. Zrobienie, powiedzenie i czucie, że jest się w zgodzie ze swoimi potrzebami, pragnieniami, emocjami.

Dla swego świata wewnętrznego:

 • Czytaj inspirujące myśli, cytaty, wiersze, opowiadania i dziel się nimi z bliskimi Ci osobami. Nawet tymi, które mniej znasz, ale które przeczuwasz, że mogą wnosić coś budującego do relacji.
 • możesz dołączyć na warsztaty i  Wytańczć swój osobisty język ciała – pełen intuicji, kreatywności i ucieleśnienia
 • Rób nowe rzeczy lub stare nieco inaczej – chodzi o proste rzeczy, takie jak odwiedzenie innej kawiarni, spacer inną ścieżką, pójście na warsztaty lub film z innej tematyki. Zaciekawienie się książką z innego gatunku.
Światło życia
Kobieta w kontakcie z naturą

👉 Praktyka wytańczania życia w połączeniu czucia i myślenia.

Pomyśl i poczuj to miejsce w ciele, które spontanicznie przychodzi Ci, kiedy przymkniesz oczy i powiesz do siebie: to ja tutaj. Tu czuję siebie.

Tu czyli gdzie? To może być oddech, serce, głowa, stopy, dłonie.

Nie wymyślaj, poczuj, zatańcz, przespaceruj się.

Gdzie mieszka Twoje myślące, czujące i ucieleśnione Ja? Włącz muzykę i daj sobie czas na poszukiwanie.

Jak chce się poruszyć, co chce Ci powiedzieć o Twoim domu ciele? Do jakiej muzyki lub ciszy, dźwięku natury możesz chcieć je dalej tańczyć?

👉 Gdzie Ty w Twoim domu ciele czujesz się jak w domu na ziemi?

Jaki to kraj, kontynent, a może to nie ma znaczenia?

Może ma znaczenie ciepło, energia ludzi w kraju, kolory, nasłonecznienie, zwierzęta, roślinność?

W jakim miejscu, tu, na ciele ziemi czujesz, że możesz czerpać energię, połączenie, wyciszenie lub jeszcze coś innego ważnego dla Ciebie?

Pozwalaj się nieść ruchowi, wyobraźni. Nie wymyślaj, poczekaj aż ruch pojawi się sam.

Jak to sam? C.G Jung nazwał ten proces aktywną wyobraźnią. Pojawić się może wtedy, gdy dostrajasz się do siebie.

🦋 To jest i prawda i hasło, że wytańczamy życie – chodzi o coś więcej niż układ, choreografię itp. Chodzi o połączenie ciała, emocji, myśli, o połączenie prawej i lewej półkuli, czucie i rozumienie. Doświadczenie siebie w pełni i złożoności.

Tańcząca osoba
Showing 2 comments
 • Natalia
  Odpowiedz

  Pięknie i jasno napisane . Zainspirowało mnie do podjęcia pewnego przedsięwzięcia. dziękuje 🙂

  • Igor
   Odpowiedz

   cieszę się i życzę powodzenia 🙂

Zostaw Komentarz