Jak sprawić by było „lżej na duszy”?

„Jesteśmy duszami ubranymi w świętą, biochemiczną odzież, a nasze ciała są instrumentami, na których dusze grają swoją muzykę”, A. Einstein.

Jak zrobić, by było w duszy i ciele dobrze, szczęśliwie lub przynajmniej lżej? By muzyka, którą dusza gra na ciele pozwoliła realizować marzenia, a nie przeciążała tonami dźwięków, z różnych powodów męczących.

Zaproszę Cię dziś do praktycznego eksperymentu i obudzenia wyobraźni. Przed eksperymentem zadam pytanie:

👉 Słyszałaś/łeś, że mamy w naszej kulturze więcej lewopółkulowego niż prawopółkulowego myślenia?

Lewopółkulowe myślenie związane jest z mówieniem i rozumieniem mowy, myśleniem logicznym, analitycznym, przyczynowo – skutkowym, planowaniem i racjonalnością. I cudownie, że istnieje.

Dzięki prawej półkuli możesz budzić w sobie artystę/tkę, myśleć abstrakcyjnie, intuicyjnie, wymyślać nietypowe rzeczy, wyobrażać sobie w przestrzeni różne przedmioty.

Które myślenie dominuje u Ciebie – lewo czy prawopółkulowe?

Aby radzić sobie w złożonych sytuacjach i doświadczać dzięki temu lepszego samopoczucia, można wspierać przepływ w myśleniu i łączyć go z ruchem po to, by wzmocnić prawą półkulę.

👉 Zaekseprymentujesz?

Podobno myślimy około 60 000 myśli na dobę. Jasne, że nie będziemy wszystkich świadomi, bo to tak jakby stonoga miała być świadoma każdej swojej nogi w ruchu, w jednym momencie.

Spróbuj z sympatią 😊 przyłapać się na tym, co powtarzasz na co dzień w myśli. Sformułowania, pytania, przestrogi, zachęty, nagany, oceny, słowa otuchy?
A teraz uwaga: Czy zauważasz jakim tonem do siebie myślisz? Jeśli nie jesteś pewna/ pewien jakim, wypowiedz to na głos. Często ton naszych myśli zawiera potężną dawkę emocji, która może Ciebie wesprzeć lub dociążyć na duszy i ciele.

Ton głosu związany jest z oddechem, napięciem mięśniowym, jakościami ruchu, które wpływają i wywołują różne emocje.

 • Jakiego tonu chciałabyś/łbyś użyć mówiąc do kogoś z kim się przyjaźnisz i kogo chcesz wesprzeć w realizacji marzenia?
 • Opowiedz na głos tym tonem o miejscu lub książce, którą lubisz.
 • Jakie możesz powiedzieć do siebie tym tonem zdanie, by było Ci na duszy lepiej, dobrze lub radośniej? Albo tak, by chciało Ci się odkrywać i realizować marzenia?
 • Jak ten ton, głos wpływa na Twoje ciało? Jak ten ton głosu mógłby poruszyć Tobą i zabrać Ciebie w taniec?

Doświadcz i napisz do mnie, jestem bardzo ciekawa Twoich odkryć, pytań, refleksji.

Showing 2 comments
 • Iwona
  Odpowiedz

  Piękne zdjęcia:). Niezwykle inspirujące. Pozdrawiam serdecznie.

  • Igor
   Odpowiedz

   dziękuję 🙂

Zostaw Komentarz