Powtarzalność i zmienność nawyków

Zdarzyło Ci się znaleźć kolejny raz w sytuacji, w której już obiecałaś/eś sobie, że się nie znajdziesz? Znów nagle się na kimś ważnym zawiodłaś/eś, ponownie masz pracy ponad miarę i wciąż gonisz czas, znajdujesz się w grupie nowych osób i niepostrzeżenie odtwarzają się sytuacje z poprzednich znajomości?
Siedząc kiedyś w ogródku ulubionej kawiarni z odgłosem przejeżdżających pociągów, stałam się świadkiem rozmowy przy sąsiednim stoliku. ‘Tato, tato złożyłam sama całe zamówienie”. „Cicho, nie krzycz, nie widzisz, że komuś odpisuję? Usiądź spokojnie”.
Dziewczynka ośmio lub dziewięcioletnia nie miała telefonu, książeczki, kartki, nic. Siadła na krześle i zaczęła opowiadać o tym, co jej się udało ostatnio zrobić. „Miałaś mi nie przeszkadzać” odburknął tato. Minęło 10 minut, dziewczynka zamilkła i siedziała wpatrzona w dal, nieco nieobecna. Po tym czasie kelnerka przyniosła duży naleśnik.
„Pokroić Ci?” – spytał tata. „Nie, zrobię to sama!” Na to tata nie podnosząc oczu znad telefonu „To pięknie, że jesteś taka samodzielna, świetnie Ci idzie”.
„Tato, ja jeszcze nie zaczęłam kroić…” – powiedziała Dziewczynka. „Ale na pewno zrobię to sama i pokażę Ci jak już wszystko umiem!”
„Tato..?” – „Co? Idziemy już, szybko, nie grzeb się”. Dziewczynka na próżno szukała kontaktu wzrokowego i uśmiechała się. Ani razu się nie zniecierpliwiła, nie rozpłakała, nie zamarudziła…
Jaki wzorzec wbudowuje się w jej psychikę, emocje, ciało?
Jakich mężczyzn w życiu będzie poszukiwała? Czy takich o których uwagę będzie musiała nieustannie zabiegać, czy takich , których nieświadomie będzie chciała „ukarać”, odejść, nie dostrzec ich jak dadzą jej coś dobrego w relacji?
Gdzie i jak będzie szukać szczęścia i spełnienia? Jakie sygnały wyśle przez ciało, aby zyskać czyjąś uwagę? Jak wyrazi potrzeby?

Dziewczyna w polu
ścieżki w polu

Nasz układ nerwowy zapisuje w ciele powtarzające się życiowe historie. Te piękne, ale i te trudne.
👉 Jeśli znajdujesz się po raz kolejny w podobnej roli, sytuacji i nie jest to dla Ciebie sprzyjające może zdarzyć się tak, że zapisał się w Twoim życiu jak w matrycy emocjonalnej wzorzec nieświadomego reagowania lub powtarzania zachowań.

Dlaczego, jak to działa?
👉  To działa tak jakby ciało-umysł miało „pomysł”, że odtwarzając coś po raz kolejny, wreszcie znajdziesz inną ścieżkę. Jakby powiedział ktoś grający w gry komputerowe wejdziesz na wyższy „level” i będzie wreszcie inaczej.
I być może wchodzisz, jednak jeśli nie zrozumiesz co i po co się wydarzało, na jakie potrzeby, pragnienia, emocje nieświadomie Twoje ciało szukało rozwiązania, to sytuacja prawdopodobnie znów się pojawi.

Co z tym można zrobić?
👉 Świat ruchu i emocji biegnie tymi samymi ścieżkami neuronalnymi i angażuje układ limbiczny i prawą, intuicyjną półkulę. Przez ruch możemy wpływać na zmianę i regulację emocji.
Nie umiemy często o czymś od razu opowiedzieć, bo ośrodki mowy znajdują się w innej części mózgu, a być może pamięć jakiegoś zdarzenia się zatarła. Rozumiemy coś, a niewiele się realnie zmienia w życiu. Wtedy pomóc może kontakt z ciałem, poznanie jego naturalnego języka.
Poruszenie tego, co teraz jest Ci potrzebne, mówiąc metaforycznie zmiana kroków w Twoim Tańcu życia. Jak zaczynasz doświadczać i czuć, zyskujesz wybór i niezależność od wzorców z przeszłości.
👉 Jak może pomóc w życiu znajomość sygnałów płynących z ciała?
To jak się czujemy, wpływa na to jak się poruszamy. I odwrotnie to jak się poruszasz, wpływa na to jak się czujesz.

Zapraszam Cię do eksperymentu z zajrzeniem do jakiejś powtarzającej się sytuacji. Zachęcam, by wybrać nie najtrudniejszą.
Wybierz sytuację i odnajdź dla niej ruch, przymknij oczy i porusz się tak jak Twoje ciało pamięta, że się w niej poruszasz. Jeśli to jest nieprzyjemne, zrób to chwilę.
Co zauważasz w ciele? W oddechu, mięśniach, pozycji ciała, jakości ruchu?
Stwórz taniec, w którym zawrzesz 2-3 ruchy z tej sytuacji.
Jak je powtarzasz: co czujesz, co myślisz? Co się chce wyrazić w tym ruchu?
Gdybyś był/a często w takiej energii ruchu, jaka/i byłbyś w relacji do siebie, innych, do czego miałabyś/łbyś dostęp, a co mogłabyś/mógłbyś tracić?
Gdybyś coś zmienił/a w ruchu w niewielki sposób, co by to było? Badaj to ze swoim ciałem, otwieraj swoje mięśnie, ścięgna, oddech na coś nowego.
W czym może pomóc, co przynieść ten nowo odkrywany ruch? Jaką pokazuje, wprowadza perspektywę w emocjach, ciele, myśli?
Powracaj 14 dni do nowo odkrytego ruchu. Notuj jak się czujesz i co myślisz. Czasem zauważaj, czy i jak powraca sytuacja od której zaczynałaś/ęś to doświadczenie.
Napisz o swoich odczuciach, refleksjach, pytaniach.

👉Co te dwa ruchy: stary i nowy, gdyby mówiły, przekazałby Ci jako informację, że pojawiły się po to by…?

Zostaw Komentarz