Energia życiowa – taniec z grawitacją

Co pomaga Ci w czasie izolacji, wciąż pojawiających się obostrzeń i częstej zmiany rytmu wywołanej zewnętrznymi okolicznościami, na które nie masz wpływu?

Podzielę się z Tobą przykładem ruchu do codziennej praktyki gospodarowania energią życiową: grawitacja, wpływ, Twoje tak i nie. Prawda o nieprzewidywalności życia stała się bardzo wyrazista. Co teraz może pomóc, by czuć swoje sprawstwo w ciele ? Przeczytaj wprowadzenie, a potem zapraszam Cię do ruchu.

W języku ruchu w podejściu Laban Bartnieff mówimy, że ruch jest przeźroczystym opakowaniem naszych emocji. Najbardziej z tematami czucia i emocji związane są jakości ruchowe. Jakości łączą się w różne stany: marzący, obudzony, odległy, bliski, stabilny i mobilny. W stanach możemy na przykład skupić się na zmysłach, na emocjach, na myśleniu, intuicji, podejmowaniu decyzji. Mamy możliwości wyboru, by eksperymentować i szukać równowagi pomiędzy stanami. Szczególnie teraz, kiedy możemy odczuwać, że czegoś jest zdecydowanie za dużo lub za mało możemy wpłynąć na siebie poprzez przetańczenie, improwizację lub ułożone sekwencje ruchu.

Jednak zanim zaczniemy spotkanie z jakimkolwiek stanem, to potrzebujemy obudzić w sobie przepływ ruchu i odczucie grawitacji, odczucie aktywnego z nią kontaktu. W języku ruchu istnieje tzw aktywny i bierny ciężar. Bierny ciężar pojawia się na przykład wtedy, kiedy siedzisz na kanapie, leżysz, odpuszczasz, a nawet stajesz się nieco nieobecny/a. Nic w tym złego, to są momenty potrzebne 😊 Jesteś jakby w „niebycie” i nie mówimy wtedy o jakościach ruchu, stanach i zmianie. Nawet, by się rozluźnić, marzyć, planować potrzebne jest odczucie siebie! Grawitacja jest katalizatorem naszej aktywności. Poczucie aktywnego ciężaru daje dostęp do siebie, do różnorodnych stanów i możliwości wyrażenia.

W biernym ciężarze trudno czuć siebie i jakikolwiek stan. Dzięki czuciu uczymy się siebie rozumieć w danym momencie. Zauważać to, co jest. Długotrwała bierność odcina wrażenia, co nieraz chroni przed kontaktem z niechcianym stanem. Jednak z drugiej strony nie daje mu się przeobrazić. To tak jakbyśmy coś zamknęli, cały czas o tym pamiętając.

Zapraszam Cię do sekwencji ruchu składającej się z 4 elementów:
1. odczucia bierności, nie korzystania z grawitacji, zapadnięcia się w miękkiej kanapie
2. do uściśnięcia swoich dłoni, nóg, odczucia granic ciała i ruchu odpychania od czegoś.Odczuj jak to jest kiedy jest tak miękko, że nie można się odepchnąć i znajdź za chwilę miejsce od którego się odepchniesz. Oddychaj przy tym, czuj różnicę. Odpychasz się od czegoś i łączysz jednocześnie ze sobą, czujesz centrum i ruch ciała wewnątrz. Oddychaj bez napięcia w stawach. Przespaceruj się czując odpychanie i oddziaływanie grawitacji. Wspieraj się tym odczuciem, wspieraj pozostając w aktywności.
3. następnie odczuj swoją długość, przeciągnij się i sprawdź jak lekko możesz iść w górę, rozprzestrzeń swoje ramiona, barki, łopatki, poczuj przestrzeń w górze ciała i lekkość, delikatność. Dodaj to tego delikatny dźwięk.
4. kontynuuj i przenieś uwagę na stopy, zrób wydech i poczuć się bliżej ziemi, stąpaj mocniej, wybij stopami rytm, czuj aktywny i silny ciężar na ziemi.
Przejdź tą sekwencję kilka razy: od bierności na kanapie, odpychania, czucia lekkości i siły. Przesadź chwilę z ruchem, tak by go wyraźniej poczuć. Dodaj do tego słowa Tak i Nie. Których teraz bardziej potrzebujesz? Sprawdź jak się czujesz wypowiadając je siedząc na kanapie z biernym ciężarem, jak przy odpychaniu, lekkości i sile.
Co się potrzebuje wyrazić w Twoim ciele, byś mogła/mógł czuć dostęp do swojej energii życia i wpływu na siebie? Włącz muzykę i zatańcz z grawitacją. Aktywny ciężar łączy nas z wpływem, byciem w świecie. Aktywny może być delikatny, silny, aby z dostępem do siebie, do czucia.

Zostaw Komentarz