Trzy warstwy ruchu – ćwiczenie do własnej praktyki

Kilka przykładów ze świadomej praktyki ruchu, które możesz zrobić sam/a w domu. Pochodzą one z mojej praktyki i spotkania z dr Marthą Eddy /zajmującą się zarówno praktyką Laban Bartenieff jak i Body Mind Centering, czyli jej autorskim podejściem Body Mind Dancing i Dynamic Embodiment/.

W zależności od tego na jakiej warstwie ruchu się skupimy, możemy wpłynąć na swoje odczucia.  

Na przykład kopnięcie nogą i stanięcie na niej ze świadomością zaangażowania kości udowej w ruch dotyczy skupienia na układzie szkieletowym i wnosi odczucie klarowności i precyzji.

Ten sam ruch wykonany w innym czasie ze skupieniem na mięśniach przyniesie odczucie siły oraz pewności.

Innym razem ktoś mógłby skupić się na głębokim organicznym poziomie ruchu mając intencję, by ruch wyprowadzić z okolic jelit. Mogłoby to doprowadzić do odczucia trójwymiarowości ruchu, obszernego, głębokiego ruchu z wnętrza i wzbudzić emocjonalne skojarzenia na przykład z odpuszczeniem, oporem.

Konkretny ruch i skupienie się na powtórzeniu ze skupieniem za każdym razem na czym innym: układzie szkieletowym, mięśniowym, głębokim odczuciem ruchu na poziomie wybranego organu  mogą uruchomić różne zasoby w ciele i wywołać różne odczucia (jak wyżej: klarowność, siła, odpuszczenie).

Praca z ciałem, którą możesz wypróbować:

Zainspiruj się powyższym przykładem i poszukaj konkretnego ruchu, które chce robić Twoje ciało. Możesz na przykład eksperymentować z: rotacją, podróżowaniem w przestrzeni, zmianą punktu podparcia lub innym wybranym ruchem. Zrób ten ruch kolejno na 3 poziomach: szkieletowym, mięśniowym i na głębszym odczuwaniu ruchu w środku ciała. Obserwuj swoje myśli i odczucia. Który z ruchów wybrałaś/łeś? W której warstwie ruchu znajdujesz potrzebną Ci obecnie jakość w życiu? Co potrzebujesz powtarzać, rozwijać?

Dzięki odkryciom możemy zyskać dostęp do rozumienia ciała, znajdowania równowagi i wyboru takiego ruchu, który wspiera zdrowie cielesnomentalne.

Zostaw Komentarz