Emocje, myśli i decyzje – skąd wiem to co wiem ?

Impulsy mają często negatywną opinię. Podczas gdy impulsy to również czucie siebie tak z „trzewi”, kiedy wiemy, że coś mamy zrobić. Nie w znaczeniu powinności, ale wewnętrznego przekonania. Jedno z najbardziej zaskakujących odkryć profesora neurologii Antonio Damasio jest takie, że emocje generowane przez ciało są bardzo istotnym elementem racjonalnego myślenia. Często uważa się, że jest zupełnie na odwrót, i że emocje zakłócają racjonalne myślenie. Początkowo Damasio obserwował swoich pacjentów, którzy w wyniku uszkodzeń mózgu przestali odczuwać emocje. Okazali się oni niezdolni do podejmowania racjonalnych decyzji. Niektórzy stracili fortuny podejmując zupełnie nierozważne decyzje, część stała się nieuczciwa, aspołeczna, niezdolna do empatii. To był według Damasio dowód, że racjonalność potrzebuje uczuć, a uczucia ciała. Aby swoją teorię oprzeć nie tylko na osobach, które doznały uszkodzeń mózgu, wymyślił on eksperyment, do którego zaprosił zdrowe osoby.

Był to rodzaj gry. Gracz otrzymywał 4 talie kart (2 czarne, 2 czerwone) i 2000 USD do gry. Gracz miał powiedziane, że każda karta może powodować wygraną lub stratę pieniędzy. Zadaniem gracza było wciągać kartę z talii i wygrać jak najwięcej pieniędzy. Ale karty nie były ułożone przypadkowo, Damasio ustawił grę w taki sposób, że dwie z talii zawierały dużą ilość kart wysokiego ryzyka. W tych taliach wypłata była wyższa (100 USD), ale wyższa była również kara (1250 USD). Pozostałe dwie talie dla porównania były bardziej bezpieczne i statyczne. Miały mniejszą wypłatę (50 USD), ale znacznie rzadsze kary. Gracze, którzy ciągnęliby karty z tych talii mogli zajść daleko. Na początku proces wyboru kart był całkiem przypadkowy. Gracze nie mieli powodu, by preferować którąś z talii, więc ciągnęli karty z każdej szukając jakiegoś wzorca, by zarobić jak najwięcej pieniędzy. Przeciętnie ludzie wyciągali około 50 kart, by potem zacząć wyciągać już jedynie z dwóch talii, gdzie zarobek był prawie pewny. Aby logicznie wyjaśnić, czemu ciągną karty tylko z tych dwóch talii, potrzebowali średnio wyciągnąć około 80 kart! Damasio bardzo interesował się ciałem. Do dłoni uczestników przyłączył elektrody i odkrył, że już po wyciągnięciu 10 kart, ręka zaczynała się „denerwować” sięgając do niebezpiecznych talii. Kiedy umysł w ogóle jeszcze nie rozumiał zasady gry, ręka „wiedziała”, z której talii należy pociągnąć kartę! Kiedy przewodzenie impulsów w ręce wzrastało, wtedy gracz zaczynał coraz częściej ciągnąć karty z właściwych talii. Nieświadome uczucia generowane przez ciało poprzedzały świadome decyzje. Ręka prowadziła umysł (Lehrer).

Poznając siebie poprzez rozwój świadomości ciała i języka ruchu rozumiesz siebie lepiej i możesz podejmować bardziej satysfakcjonujące decyzje życiowe.

 

 

Zostaw Komentarz