Mieć jasny lub ciemny sen- co to za zjawisko?

Opowiem dziś o zjawisku jasnego i ciemnego snu.

W psychologii procesu funkcjonuje termin: mieć jasny lub ciemny sen na czyjś temat. Myślę, że ten temat ma wiele wspólnego z projektowaniem swojej rzeczywistości na inną osobę. Sen bardziej oddaje całościowe historie i układa je we własną, szczególną logikę.

Jeśli ktoś ma jasny sen na Twój temat, to bywa to przyjemne, ale i zobowiązujące w zależności od motywu snu. Jeśli ma mroczny sen, to relacja z taką osobą odbiera bardzo dużo energii. Ma się odczucie jakby ktoś z nas upuszczał nieco życia. Działa wtedy krytyczne pole w relacji, wywołujące zwątpienie. Ten ciemny, mroczny sen bardzo często wynika z tego jak ktoś, kto go wytwarza, projektuje własny świat na innych. Jak na zewnątrz wypuszcza swoje lęki, obawy i chce je w kimś umieścić. Czyni świadomie lub nie inne osoby kontenerem na swój własny emocjonalny kompost.

Agnieszka Sokołowska
Tancerze

👉 A jak to bywa z jasnym snem? Czy na niego też warto uważać? 

Warto pomyśleć, odczuć, jak wpływa na Ciebie, to że ktoś śni jasny lub mroczny sen na Twój temat?

Dwa przykłady: jasny sen z motywem dzielności i tego, że zawsze znajdziesz rozwiązanie, zapobiegniesz problemom może jednocześnie dawać siłę, i jednocześnie sprawiać trudność w sięganiu po wsparcie.

Jasny sen o Twojej delikatności, umiejętności rozumienia innych osób i bycia pomocną/ym może osłabiać Cię np w stawianiu granic i odmawianiu.

👉 Jak rozpoznać że jest się polu czyjś snów, oczekiwań, przekonań?

Najczęściej tak, że w relacji z taką osobą czujesz, że w powietrzu „wisi” oczekiwanie i nagradzanie jednego rodzaju Twoich zachowań. Że niemal „nie możesz” być w pełni, czasem taki/a a czasem zupełnie inna/y.

👉 Jak wychodzić z czyjegoś snu i stawać na swojej ścieżce?

Zadawać sobie pytanie o swoje potrzeby.
Jaki głód życiowy się w Tobie budzi: na czucie emocji, twórczość umysłu, marzenia, śnienie, intencje i relacje?
Jakie Twoje aspekty potrzebujesz karmić i czym?

👉 Czemu o tym piszę?

Bo to co w nieświadomości działa. Zbieramy, chłoniemy doświadczenia własne, opowiadane przez innych. Warto je rozpoznać, by móc żyć swoje życie, a nie czyjeś sny.

👉 Co możesz robić, by bezpiecznie zamieszkiwać w domu ciele?

Kontynuuję cykl medytacji i podcastów. Marzy mi się, by więcej ludzi zamieszkało w domu-ciele. Bo wtedy jest więcej empatii, mniej ranienia siebie nawzajem i więcej szacunku do ziemi, rzek, zwierząt, do całej natury.

Możesz karmić umysł i słuchać podcastów budując rozumiejącą świadomość i/lub poruszać się w domu ciele i otwierać na dotarcie do prawej półkuli i w niej otworzyć się na odbudowanie spokojnych połączeń w miejsce napięć, walki, wycofania. Ale wiedz, że nieraz będzie potrzebna praca psychoterapeutyczna. A może już ją wykonujesz a medytacje mogą być uzupełnieniem, początkiem przed pójściem na trening, grupę czułej siły obecności lub skorzystaniem ze wsparcia terapeuty_tki.

Pejzaż

Zostaw Komentarz