Opis
Czuła Siła Obcecności – wytańczając język ciała
Czułą Siłę Obecności prowadzę regularnie od pięciu lat online (wcześniej przez osiem lat na sali), proponując coraz to nowe tematy do praktyki języka ruchu i wytańczania życia. Łączymy się co dwa tygodnie, z różnych zakątków świata, by pielęgnować i rozwijać kontakt ze sobą i z tym, co mówi ciało.
Każdy cykl jest wyjątkowy. Podczas nadchodzącego skupimy się na ruchowych wzorcach rozwojowych (Body Patterns Organization), które każdy z nas nosi w sobie i które nawiązują do momentów wczesnego dzieciństwa, kiedy cały otaczający nas świat poznawaliśmy poprzez ruch. To dziedzictwo pozostaje w nas, a połączenie z nim pomaga pełniej i bezpieczniej urządzać się w swoim ciele i zacząć odczuwać je jako swoje dobre miejsce i sprzymierzeńca. Na każdych zajęciach na różne sposoby będę wprowadzać kolejne wzorce i tematy życiowe, które mogą się z nimi wiązać.
To nie tylko udział w prowadzonej praktyce. To także przestrzeń na kontakt podczas zajęć i pomiędzy nimi, możliwość zadawania pytań, dzielenia się doświadczeniami, wątpliwościami i odkryciami. Po każdym spotkaniu otrzymasz dwumiesięczny dostęp do nagrania wideo z prowadzonej praktyki, aby móc do niej powracać i coraz lepiej czuć, nie tylko rozumieć, co mówi ciało (a to zwrotnie wpływa na samopoczucie, energię życiową, układ nerwowy).
Biorąc udział w cyklu, otrzymasz w prezencie nagranie zajęć z poprzedniej edycji „Zaczynanie, kontynuowanie, kończenie. Organizacja energii życiowej wsparta językiem ruchu” z dostępem do końca marca 2025 roku.
Podczas tego cyklu poruszymy tematy:
- Poruszanie się, czucie, myślenie – budowanie dostępu do siebie w całości.
- Centrum i peryferie, otwieranie się i zamykanie – jedność i wyodrębnianie (wzorzec symetrii radialnej, inaczej centrum i części dystalnych).
- Poszukiwanie bezpieczeństwa, możliwości i odpuszczanie (choć odrobiny) kontroli (wzorzec kręgosłupowy organizacji ciała).
- Budowanie dostępu do sprawczości – przechodzenie od odpuszczenia do działania i odwrotnie (wzorzec organizacji ciała: góry i dołu).
- Bieguny, kontrasty i odwiedzenie przestrzeni pomiędzy (wzorzec prawej i lewej strony ciała).
- Wzmacnianie odżywczych połączeń w ciele, praktyka odkrywczej rozmowy zaczynającej się od ciała do umysłu i od umysłu do ciała.
Nawet jeśli praktykujesz regularnie, podczas zajęć nie będziesz się nudzić. Będziemy otwierać się na bogactwo odkryć związanych z praktyką świadomego ruchu. Podzielę się przydatną wiedzą z zakresu somatyki. Damy sobie czas na intuicyjny, naturalny ruch – taki, jakiego będziesz potrzebować – i dzielenie się refleksjami, aby łączyć doświadczenie ciała z myślami i emocjami.
To praktyka o łączeniu się ze sobą w całości. Tak jak w życiu, każdy ma swoje momenty pełni. Księżyc też. Zyskuje ją i traci nieustannie. I kontynuuje swoją podróż dalej. My także będziemy.
Dla kogo są te zajęcia?
Zapraszam wszystkich, którzy chcą poruszać się w inspirujący sposób, połączyć się ze sobą i skontaktować z innymi poprzez ruch, odkrywać język ruchu, zregenerować się lub zaciekawić połączeniem ruchu, emocji i myśli.
Zajęcia są zarówno dla tych, którzy praktykują już świadomy ruch, jak i dla tych, którzy chcieliby rozpocząć tę podróż – osoby, które do tej pory nie pracowały ze mną, proszę o kontakt telefoniczny przed pierwszymi zajęciami. Chcę porozmawiać z każdą nową osobą i wprowadzić ją w klimat spotkań. To nie są zajęcia „masowe”, chcę każdego/każdą uczestnika/czkę potraktować indywidualnie – na tyle, na ile to możliwe.
Korzyści płynące z poznawania języka ruchu:
- Ucieleśniona świadomość wpływa na jakość życia i budowanie dobrostanu. Obejmuje relację całego ja: poruszającego się, myślącego i czującego.
- Kontakt z odczuciami płynącymi z ciała pozwala pogłębić świadomość siebie i odbudowywać naturalne połączenia między ciałem, myślami a emocjami. Po co? Aby być bardziej obecnym w relacjach, bardziej kreatywnym bez wysiłku, autentycznym, odczuwającym i myślącym jednocześnie.
- To fascynujący proces móc zrozumieć indywidualny język wywodzący się z ciała. Nie narzucony z zewnątrz, ale swój własny. Odkryć jego logikę i zasady.
- Tak jak czasem powtarzamy niektóre słowa, opowieści, kawały, mamy zwyczaj opowiadać smutne, dramatyczne historie lub zupełnie przeciwnie – bawimy innych śmiesznymi opowieściami. W zachowaniu każdej osoby pojawia się pewien wzorzec. Zauważenie go i zrozumienie wzbogaca życie o wymiar naturalności, empatii i większych możliwości wyborów i decyzji w różnych obszarach.
- Poznanie i wyrażanie autentycznego, ucieleśnionego siebie buduje empatię, zdrowe granice, umiejętność radzenia sobie ze złożonymi, stresującymi sytuacjami i wspiera integralność, spójność tożsamości.
- Regularna praktyka pomaga wzmocnić siebie, upewnić, uchwycić ciągłość w obliczu szybko zmieniających się doświadczeń.
Ruch nie ma jednego znaczenia. Dopiero odczuwający, konkretny człowiek może mu je nadać. Proces odkrywania ruchu, odczuwania go i nauki mówienia o nim jest wielowymiarowym podejściem w rozwijaniu umiejętności słuchania siebie i innych, łączenia czucia z myśleniem i emocjami.
Ruch daje możliwość wyboru i zmiany. Uświadamiasz sobie klarowniej, co czujesz. Zadajesz sobie pytanie, czy dalej chcesz się tak czuć. Co możesz zrobić, by zmienić ten stan? Jaka jakość ruchu, kształt, przestrzeń i połączenie w ciele sprawia, że Twój taniec życia buduje Ciebie i innych?
Refleksje uczestników zajęć:
Terminy zajęć i zapisy
Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: 9:30-10:45 (grupa poranna) oraz 19:00-20:15 (grupa wieczorna).
Styczeń 2025 13.01, 27.01
Luty 2025: 10.02, 24.02
Marzec 2025: 10.03, 31.03
Pierwszeństwo zapisu mają osoby uczestniczące w pełnym cyklu. Jeśli zostaną wolne miejsca, można dołączyć na pojedyncze spotkanie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z prowadzącą (szczgólnie jeśli to Twój pierwszy raz na zajęciach online). Zapraszam do kontaktu: +48 604 537 533 😊
Uwaga: podczas nagrywania prowadzonej przeze mnie praktyki kamera jest skierowana tylko na mnie. Nigdy nie nagrywam momentów, w których uczestnicy/czki dzielą się swoimi refleksjami i pytaniami. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze mną – chętnie wyjaśnię szczegóły.
Język ruchu – Laban Bartenieff Movement System
Każde doświadczenie ruchowe ma swoją logikę i strukturę, jednocześnie daje dużo wolności. Nie ma jednego ćwiczenia na określoną emocję, podobnie jak nie ma jednego rodzaju smutku czy radości, jednej definicji bliskiej relacji lub kłótni. Myśli zamieszkują ciało, a nie tylko umysł. To, co co mówimy, a nawet to, co myślimy do siebie, znajduje odzwierciedlenie w oddechu, napięciu mięśniowym, postawie ciała.
W LBMS wyróżniamy cztery podstawowe komponenty, które pozostają ze sobą w nieustannej relacji i opisują indywidualne preferencje ruchowe każdego człowieka: Ciało (Body), Dynamiczne Jakości Ruchu (Effort), Kształt (Shape) i Przestrzeń (Space). Odpowiadają one kolejno za doświadczenie, emocje, relacje i myślenie. Współpracują ze sobą, pomagając nam w budowaniu relacji, zrównoważonym wydatkowaniu energii i odpoczynku. Dotyczą ekspresji, zorientowania na wykonywanie zadań, kontaktu ze sobą i z innymi, relacji pomiędzy wydatkowaniem energii, wysiłkiem, pracą i mobilizacją a odpoczynkiem i regeneracją.
Więcej o tym usłyszysz w darmowym podcaście "Zamieszkać w ciele, zamieszkać w życiu":
Myślę, że ruch jest uwalniający. Myślę, że jest dla Ciebie dobry. Ciało mieści w sobie wszystkie rodzaje napięć i mrocznych sił. Ale jest również potencjalnym źródłem zadziwiającej energii. Mieści w sobie wyobrażenia, sny, obawy, skojarzenia, marzenia, język. Ma tak wiele możliwości, że nie jesteśmy w stanie nawet zacząć ich rozumieć. Ruch jest tym, dzięki czemu może zacząć zmniejszać się dystans pomiędzy umysłem a ciałem i zadziwiające jest, ile możemy dowiedzieć się z niego o każdym z nich.
– B. T. Jones Still/Here
dominus –
Wspaniała praktyka