Język ruchu, wytańczanie życia – na jakich certyfikowanych metodach się opiera? Jak i w czym wspiera w życiu?

Wytaczając Życie – ciała, emocji, myśli, relacji to połączenie integrujących komponentów Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) z technikami terapii tańcem i ruchem, procesem kreatywnym i BodyMind Dancing.

Nie zmienisz umysłu jedynie przez umysł. Zmiana poprzez ruch zmienia chemię w mózgu.

„Nic się nie zmieni, póki nic się nie poruszy.” A. Einstein

Pogłębianie świadomości o wymiar ciała i ucieleśnienia (zarówno emocji, jak i myśli) przywraca bazowe połączenia, często zablokowane lub nieodkryte w wyniku różnych, życiowych historii.

Czemu tak się dzieje? Bo Twoje ciało jest ziemią, którą zamieszkujesz. Dla niektórych jest domem, inni określają je jako „pojazd służący do transportu myślącej głowy” lub w przypadku trudnych, traumatycznych wydarzeń jako klatkę, a nawet więzienie. Uświadamiamy sobie dawne schematy uwidaczniające się również we wzorcach ruchowych i szukamy sposobów re-patterningu (zmiany wzorców), po to by móc żyć pełniej i z większą możliwością wyboru.

Ruszamy się, tańczymy, ucieleśniamy i wyrażamy to, co jest w nas, w środku, w istocie. Po to by radośniej i pełniej żyć. Ucieleśniona świadomość wpływa na jakość życia i budowanie dobrostanu. Obejmuje niepodzielną relację całego Ja: poruszającego się, myślącego i czującego. Dzięki praktyce wyodrębniania i skupiania świadomości na tych 3. połączonych w życiu aspektach można odczuć, zrozumieć, transformować swoje reakcje na życiowe sytuacje. Wychodzić z niesłużącej już przeszłości i mieć wpływ na teraźniejszość. Jak powiedziała jedna z uczestniczek: „po tej praktyce, jest więcej mnie we mnie”.

„W ciele zaczyna się całe poznanie świata.” M. Tufnell

Ciało jest pierwotną, ale nie PRYMITYWNĄ bazą, stanowi fundament Twojego istnienia na ziemi. Trzyma tak dużo „włożonych” tematów, nadanych odgórnie znaczeń. Zarówno kulturowo, historycznie, globalnie, jak i w jednostkowej historii każdej rodziny i osoby.

Całej swojej codzienności doświadcza się poprzez ciało. To ono informuje zarówno o potrzebach fizjologicznych, jak i o tym, czy ktoś przekroczył nasze granice, czy chcemy podjąć się jakiegoś projektu, czy chcemy zbliżyć się czy jednak oddalić od drugiej osoby, grupy. Proces odzyskiwania kontaktu z ciałem lub przecierania, odtykania szlaku czuję ciało i przeżywam emocje i jestem w stanie zauważyć pojawiające się myśli potrzebuje czasu, nie dzieje się natychmiast, jednorazowo.

Język ruchu (Laban Bartenieff Movement System)
obejmuje ruch w czterech rozbudowanych kategoriach, które pozostają ze sobą w relacji

  • Ciało (Body)

    Doświadczenie

  • Dynamiczne Jakości Ruchu (Effort)

    Emocje

  • Kształt (Shape)

    Relacje

  • Przestrzeń (Space)

    Myślenie

Główne kategorie ruchu są bardzo obszerne. W ogromnym skrócie obejmują: doświadczenie, emocje, relacje i myślenie. Dotyczą wyrażania emocji, zorientowania na zadania, kontaktu ze sobą i z innymi, relacji pomiędzy wydatkowaniem energii, wysiłkiem, a odpoczynkiem, regeneracją.

Sposób, w jaki się poruszamy w codziennych sytuacjach (niekoniecznie tańcząc), ukazuje tzw. wzorce ruchowe (movement patterns). Podczas praktyki języka ruchu ucieleśnia się, odkrywa, reflektuje i transformuje w ruchu życiowe tematy.

„Ruch to przezroczyste opakowanie naszych intencji, emocji, myśli, marzeń.” Rudolf Laban

  • Praca na grupie pozwoliła mi nabrać pewności co do metody, zacząć uważnie towarzyszyć, wykorzystywać analizę ruchu w nieoceniającym towarzyszeniu osobom, wyłapywaniu tematów do pracy. Pomogło mi to realnie  w prowadzeniu grup - w byciu tu i teraz, w patrzeniu na konkrety i szczegóły w otwieraniu tematów, w zadawaniu pytań. Jestem nieustannie zachwycona, że doświadczanie ruchu sprawia, że zaczynam bardziej rozumieć. Zachwyca mnie też doświadczenie, że z jednej strony ciało i ruch pozwalają kontaktować się z czymś, co dopiero wychodzi z podświadomości, a z drugiej strony pozwala konkretnie nazwać, doprecyzować wiele myśli, emocji. Cieszę się, że mogłam doświadczać takiego bogactwa w przestrzeni stworzonej przez Ciebie.

    Ada Kaczan, terapeutka tańcem i ruchem Zanurzenie w Analizę Ruchu
  • Odkrywanie nowego ruchu jest dla mnie fascynujące. Przełamywanie schematów ruchowych i wypróbowywanie nowego ruchu działa mocniej niż się spodziewałam - i na moje ciało, i na emocje. Czuję, że to, co w sobie noszę zostało wstrząśnięte, zamieszane i ma teraz inną, świeżą jakość.

    Uczestniczka Treningu Świadomości
  • Dzięki warsztatom mogłam poczuć, że moje ciało zawsze i bez względu na wszystko jest moim największym sprzymierzeńcem. Zmienił się nie tylko mój stosunek do samej siebie, ale i do innych ludzi. Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że po Treningu czuję się bardziej osadzona w świecie i mam w sobie o wiele więcej radości.

    Uczestniczka Treningu Świadomości
  • Wejście w doświadczenie kontaktu z ciałem jest jednocześnie wejściem w jakiś tajemny świat, w którym wszystko jest połączone. I także na warsztacie projektowania scenariuszy dla grup nie chodzi tylko o wiedzę. Ważne, by mieć intencję, ale jeszcze ważniejsze, by nie przyklejać do niej swojej wizji sposobu spełnienia. Intencja plus swobodne wypłynięcie w przygodę dziania się sprawia, że pojawiają się nowe ścieżki i dotknięcia w samo serce. Mocne i czułe zarazem.

    Renata Projektowanie scenariuszy do pracy z Grupami
  • Język ruchu pozwala mi wyrażać siebie w pełni. Daje narzędzia, dzięki którym nareszcie doświadczam połączenia ciała, emocji, myśli i autentycznego bycia w „tu i teraz”. Zaprasza do eksplorowania różnych jakości ruchu i dzięki temu otwarcia się na to, co nowe, ciekawe, ale też trudne w mojej codzienności. Niezmiennie zaskakuje mnie to, jak, wytańczając przeróżne tematy życiowe, dochodzę do niesamowitych wniosków, budzę swoją kreatywność, podejmuję decyzje i planuję moje działania. Bogactwo emocji i myśli, które wynikają z mojej praktyki ruchowej, jest wręcz oszałamiające.

    Karolina Manugiewicz, specjalistka rozwoju talentów w międzynarodowej instytucji finansowej Roczny Kurs
  • Dla mnie język ruchu to unikalne, głębokie połączenie procesu poznania siebie oraz transformacji poprzez ruch. Pozwala na pracę ze sobą i z innymi, poprzez ciało i emocje w nim zamieszkałe. Odkrycie, że ruch może pomóc nawiązać relacje ze swoim ja, oswoić i pomóc przyjrzeć się i przejrzeć w swoich wzorcach zachowań, ma moc wyzwalającą. Poprzez ćwiczenia, ciało uczy się jak to jest, kiedy cielesne i umysłowe ja wspierają się nawzajem, kiedy można w bezpieczny sposób odważyć się na zmianę  swojego wzorca zachowania i zacząć rozumieć język, którym komunikuje się z nami ciało.

    Magdalena Kamińska Roczny Kurs
  • Roczny kurs z Agą i Karen był mnie doświadczeniem świadomego powrotu do siebie - pełniejszego zrozumienia swoich emocji, potrzeb a co najważniejsze był dla mnie zaproszeniem do ucieleśnienia tych doświadczeń. Odkryłam niedostępne mi wcześniej informacje, które podpowiada moje ciało i zaczęłam się z tym ruszać. To, co poruszyło się na kursie i w grupach praktykujących już się nie zatrzymuje, a ja idę dalej przez życie jakby bardziej żywa, z uważnością na szepty i krzyki mojego ciała, czerpiąc i mądrość i przyjemność z ruchu i kontaktu z ucieleśnioną mądrością mnie samej. Jakościowy kontakt ze sobą praktykowałam już od kilkunastu lat, a dzięki pracy na kursie dostrzegam nowe jego jakości i sposoby bycia ze sobą.

    Joanna Berendt, coachka, trenerka NVC Roczny Kurs
  • (...) Obszar ciała i ruchu potrzebuje mapy, pojęć i przewodnictwa, które uzyskałam na tym kursie. Ciało opowiada językiem ruchu o naszym obecnym ja, naszej historii oraz historii naszych relacji. Świadomość ciała i znajomość języka ruchu otworzyła mi możliwości do wsłuchiwania się i dialogu z tym, co do tej pory nie było możliwe, by zawrzeć to w słowach. Kurs pozwala znane z praktyki psychoterapeutycznej pojęcia opisujące świat wewnętrzny naszej psychiki rozpoznać w sobie, świadomie doświadczyć i ucieleśnić. Jest to dla mnie największe odkrycie i wartość, którą zabrałam jako psychoterapeutka z kursu. Pracuję psychoterapeutycznie z większą świadomością ciała i znajomością języka ruchu, co jest dla moich pacjentów i dla mnie potencjałem to pełniejszego bycia ze sobą i w życiu.

    Aneta Śpiewak, certyfikowana psychoterapeutka SNP PTP, certyfikowana psychoterapeutka PSPI, specjalista psycholog kliniczny Roczny Kurs
  • Kiedy moje serce zabije mocniej a ciało podpowiada, że dana osoba, praktyka jest bezpiecznym miejscem, któremu mogę powierzyć moje prawdziwe doświadczenie, podążam za tym wołaniem tak daleko, jak to możliwe. Kurs Świadome Ciało i Język Ruchu był dla mnie naturalnym, kolejnym krokiem rozwijania mojej relacji ze sobą i z praktyką Laban/ Bartenieff, Terapią Tańcem i Ruchem,  wyrazem zafascynowania pracą Agi. Rozpoczynałam go z poczuciem zaufania, ale też tajemnicy, gdzie zaprowadzi mnie ten rok, z cichym głosem w środku: „też bym chciała tak pracować”. W trakcie tego roku, ten głos stawał się coraz głośniejszy, moje doświadczenie coraz głębsze, a zaangażowanie w poznawanie języka, mapy tego podejścia coraz intensywniejsze. Zanim skończyłam szkolenie, prowadziłam już swoje warsztaty i sesje indywidualne, które od kilku lat kontynuuję i rozwijam. Traktuję i zawsze będę traktować wiedzę i osobiste przeżycia z tego kursu jako solidną bazę i ważny taneczny, ruchowy, świadomościowy dom.

    Beti Rutkowska Roczny Kurs
  • Język ruchu to w moim rozumieniu taki tłumacz, który przekłada z cielesnego na rozumowe. To, co wyrażam ciałem, łatwiej jest mi nazwać. Prościej jest zauważyć, że coś się we mnie skręca, coś boli, coś mam ściśnięte, a coś innego aż rwie się otwarcia i ciągnie resztę do działania. Interpretacja następuje później. To świadome wykorzystanie ciała jako medium do wyrażania emocji, myśli i doświadczeń.

    Magda Sadowska, psycholożka Roczny Kurs
  • Cykl spotkań tworzy możliwość odkrycia siebie na nowo. To nauka bycia tak po prostu. Usłyszenia potrzeb własnego ciała i poruszenie nim w niekonwencjonalny sposób. Wyjście poza ramy w bezpiecznej grupie. Zdobycie umiejętności bycia blisko siebie i przy sobie pośród innych ludzi. Odkrycie różnic, jakości w zrozumieniu, że jesteśmy JEDNYM.

    Monika N.
  • Po wielu latach nieczucia na różnych poziomach zaczynam się ruszać. Nie dla sportu i sprawności, ale szukając nowej drogi do odkrycia siebie. Do tego, co się we mnie dzieje, co czuję, czego chcę, czego potrzebuję. I ta droga w zadziwiający dla mnie sposób odkrywa przede mną to, do czego nie udawało mi się dotrzeć w żaden inny sposób. Chcę iść nią dalej.

    Ewa
  • Szukam, szukania mi trzeba - to słowa, które opisują tę cudowną podróż z Agnieszką. To, co się działo, jest nie do opisania słowami. Ja inaczej chodzę, inaczej siadam, jem i trzymam długopis. Mogłabym opisywać bez końca, powiedzieć DZIĘKUJĘ to nie powiedzieć NIC. Czas piękny, cudowny, trudny, a przede wszystkim czas bycia przy sobie ze sobą w sobie. Do zobaczenia!

    Kinga
  • Wystarczy zaufać ciału i pozwolić mu się poruszyć. W pewnym momencie ciało posyła własne "myśli", ponieważ wiele rzeczy pamięta i nosi w sobie wiele rozwiązań. Ten rodzaj poznania – moim zdaniem – jest głębszy, gdyż od razu doświadczam zmiany! Mam wrażenie, że podczas pracy z ciałem zachodzi proces składania w całość, a w efekcie – doznanie spokoju. Mam poczucie lekkości ciała i elastycznego jak guma kręgosłupa, który jeszcze 3 miesiące temu wydawał się sztywnym palem. Po zajęciach z ruchowymi wzorcami rozwojowymi pierwszy raz doświadczyłam nieporównywalnego z niczym doświadczenia wolności i nieograniczonych możliwości. Zdałam sobie sprawę, że to, czego w sobie nie akceptuję, bo wydaje mi się gorsze, jest mi tak naprawdę niezbędne i potrzebne. Dotknęłam w ciele takiej przestrzeni, która nic nie musi, a wszystko może. Doznałam, jak ważny jest nieoceniający odbiorca, obecny i towarzyszący. Nazwałam dzięki temu rzeczy, których nie umiałam nazwać albo nie miałam do nich dostępu z jakichś powodów. Doświadczenia z zajęć przekładają się bezpośrednio na konkretne sytuacje w życiu.

    Uczestniczka grupy Laban Bartenieff
Aspekty Terapii Tańcem i Ruchem – które z nich włączamy do praktyki języka ruchu i wytańczania życia?

Ruch/taniec może stać się sposobem na zaangażowanie drugiej osoby w proces rozwoju i integracji. Sposób poruszania się jest powiązany z wzorcami myślenia i czucia. Poprzez ruch może być zapoczątkowana, kontynuowana lub wsparta zmiana.

Integracja ciała i umysłu nie oznacza wyłącznie tego, że psychika wpływa na ruch, mówi też o tym, że poprzez zmianę sposobu poruszania się, postawy, możemy doprowadzić do zmiany w postrzeganiu przez nas świata i w konsekwencji nas przez innych. Ścisłe powiązanie ciała z psychiką i ich wzajemne oddziaływanie na siebie stanowi bazę koncepcyjną psychoterapii tańcem i ruchem.

Konflikty, wspomnienia i przeżycia, o których mówienie jest często zbyt trudne lub niewykonalne, mają szansę na zaopiekowanie się nimi w inny, nie tylko werbalny sposób. Zaangażowanie ruchu, ucieleśnienia, kontaktu niewerbalnego pozwala na odbudowywanie jedności emocjonalnej, intelektualnej, społecznej i cielesnej, którą jest każdy z nas.

WYBRANE ASPEKTY TERAPII TAŃCEM I RUCHEM 

Czynniki leczące w terapii tańcem i ruchem (które są również integralną częścią programu Rocznego Kursu trenerskiego i świadomej pracy poprzez ciało, której uczymy wspólnie z Karen Studd) to: Synchronia, Ekspresja, Rytm, Kształtowanie, Witalizacja /Ożywienie, Integracja, Klaryfikacja i refleksja, Spójność, Symbolika, Zabawa.

Budowanie kontaktu niewerbalnego w pracy poprzez ciało bazuje na: odzwierciedleniu, dostrojeniu, refleksji w ruchu Praktykujemy to na różne sposoby, wspierając pracę z różnymi życiowymi tematami (m.in. granic, bliskości, słuchania i wyrażania).

Proces kreatywny według różnych autorek i struktur: Bonnie Meekums, Celine Butte, Anna Chesner. Doświadczenie procesowe umożliwia otwarcie się na autentyczność i nowe ścieżki dzięki temu, że przekierowuje komunikację z lewopółkulowej, racjonalnej części do prawopółkulowej, bardziej intuicyjnej. Następnie pozwala integrować to, co intuicyjne i to, co racjonalne, w jedno doświadczenie uczenia się i wyciągania wniosków. Tego typu praca uelastycznia życiowy przepływ i uczy kontaktu ze sobą, niewymuszonego odkrywania.

Pamięć ciała i rola zapamiętanych historii (więcej o tym w podcaście LINK)

Zrozumienie ruchu może być sposobem na pełniejsze zrozumienie człowieka:

  • Zmieniając sposób poruszania się, możemy wpłynąć na nasze funkcjonowanie i relacje, jakie budujemy.
  • Sposób poruszania się, bycia w ciele odzwierciedla intencje, obawy, pragnienia, konflikty, nadzieje.
  • Cechy ruchu mówią o tym, jak umysł wyraża się poprzez ciało w danym momencie.
  • Sposób, w jaki ludzie czują się ze sobą, jest odzwierciedlony w sposobie, w jakim poruszają się razem.

„Ruch ma możliwość przenoszenia nas do domu duszy, do świata dla którego nie mamy nazwy. Ruch dosięga naszej najgłębszej natury, a taniec ją wyraża. Przez taniec zaglądamy do tajemnicy życia, która wydobyta ze środka, wykuta pragnieniem kreowania osobistej zmiany w tańcu zyskuje głęboką moc uzdrawiania ciała, psychiki i duszy.”
– Anna Halprin

DSC_5965

Z praktyki języka ruchu skorzystają osoby które:

  • ciekawią się tym, co mówi ciało i bywają zmęczone samym mówieniem,
  • pociąga je zarówno doświadczanie, jak i rozumienie życia,
  • są w procesie terapeutycznym, ale potrzebują więcej poruszenia ciała i emocji, by przetransformować tematy życiowe,
  • doświadczają różnych stanów emocjonalnych, utknięć, zmęczenia, napięć i słowa nie wystarczają, by się nimi zaopiekować,
  • tęsknią za radością, kreatywnością i ożywieniem (tym naturalnym, a nie jedynie myślowym),
  • chcą poznać swój pierwszy, naturalny język ruchu,
  • ciekawią się, jak można pracować z myślą i emocjami poprzez ciało, uwzględniając jednocześnie myślenie-czucie-poruszanie się i chcą rozwinąć swoje kompetencje zawodowe (terapeutyczne, trenerskie, coachingowe, dydaktyczne).
DSC_1758

Pracując jako Master Somatic Movement Educator&Therapist, szkoląc Trenerki/ów języka ruchu i świadomej pracy z ciałem oraz superwizując pracę innych, opieram się na wiedzy, praktyce, intuicji i konkrecie z:

  • taksonomii języka ruchu,
  • transformującej pracy poprzez ciało zaczerpniętej z psychoterapii tańcem i ruchem,
  • anatomii doświadczalnej z Laban Bartenieff Movement System, szczególnie Bartenieff Fundamentals,
  • somatycznych aspektach BodyMind Dancing (za dr Marthą Eddy),
  • strukturach procesów kreatywnych (za B. Meekums, C. Butte, P. Best),
  • latach praktyki ruchu w naturze: lesie, górach, jaskiniach.
Zachęcam do zapisania się
do newslettera!


0