Opis
2.5-godzinny webinar warsztatowy, nagranie i materiał teoretyczno-praktyczny w PDF
Szczegółowy plan webinaru:
Możesz poznać różnorodne ćwiczenia, które pobudzają zarówno prawą, jak i lewą półkulę mózgu, łącząc myślenie z chwilami odpoczynku, aby ciało mogło swobodnie się wyrażać. Fizyczność przeplatam z metaforą, wiedzę z praktyką, a ciszę z muzyką. Moim celem jest stwarzanie możliwości wyboru, bo każdy potrzebuje poznawać, doświadczać i podejmować decyzje po swojemu. W ten sposób buduje się zaufanie do siebie.
1. Krótki wykład o funkcjonowaniu prawej i lewej półkuli mózgu połączony z rozgrzewką w języku ruchu i komunikacją w kierunku: ciało-umysł, umysł-ciało.
2. JAK coś robimy, czyli 4 barwy języka ruchu przygotowujące do spotkania ze swoją potrzebą, marzeniem.
3. Twórcza podróż w kierunku marzenia – struktura inspirowana pracą z Celine Butte, współautorką książki “Embodied Approaches to Supervision: The Listening Body”.
4. Krótkie spotkania w dwu-trzyosobowych grupach lub pozostanie w pracy z prowadzącą (do wyboru), po to, by móc pogłębić swój proces i być w połączeniu ze światem zewnętrznym.
5. Pomocne pytania z podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniu do zastosowania w życiowych sytuacjach.
6. Przetarcie ścieżki do marzenia, na której często pojawiają się jednocześnie zasoby i wyzwania, by ucieleśnić umiejętność powracania do swojego kierunku.
7. Ułożenie dla siebie mini praktyki ruchowej inspirowanej tzw. Action Drives (np. w kierunku dynamiki: spokojniejszej, skoncentrowanej, odpuszczającej, wytrwałej, zdecydowanej i innej).
8. Pytania i refleksje końcowe.
Wybrane myśli, pojęcia i teorie, które są szerzej rozwinięte w uzupełniającym materiale PDF:
- Poszerzanie repertuaru ruchowego wpływa na zwiększenie możliwości wyborów, jakie myślimy, że mamy dostępne w życiu. Ruch realnie wpływa na stan emocjonalny i na myślenie, bo ma moc wprowadzenia umysłu w twórczy stan i uaktywnia prawą, intuicyjną półkulę mózgu.
- Ciało jest proste i skomplikowane jednocześnie. Potrzebujesz go, by móc czuć, że żyjesz. Odcinając czucie, traci się bezcenne paliwo energii życiowej. Zużywa się je na tłumienie zamiast na połączenie z życiem, potrzebami, pragnieniami.
- Odkładanie czegoś jest często oznaką braku motywacji do pójścia do przodu i wiąże się z pozostaniem w mechanizmach przetrwaniowych, dlatego tak ważna jest świadomość tego, co dzieje się w ciele.
- Jeśli pojawia się dużo napięć, w organizmie wydziela się kortyzol, który zamyka na połączenie z bardziej kompleksowym myśleniem i kreatywnością. Kiedy natomiast myślimy o czymś, co nas cieszy, pobudzamy oksytocynę, która jest hormonem połączenia. Gdy poruszamy się, tańczymy, biegamy, mamy szansę na to, aby organizm wydzielił endorfiny – hormon szczęścia. Nawet jeśli to trwa tylko przez moment, to jest to ważna informacja, że możesz mieć na siebie wpływ i odzyskiwać utracone siły.
- Ucieleśnianie zmian w ruchu przygotowuje do tego, że możliwe staje się to, nad czym pracuje się w codzienności. Jest jak trening przed realną sytuacją.
- Nadchodzące dobro może czasem zaskoczyć lub przestraszyć, szczególnie jeśli długo żyło się w napięciu i przetrwaniu. System może “chcieć” przetrwaniowych doznań, bo są one dobrze znane. Powracanie do dobrego przynosi krok po kroku realne, psychosomatyczne efekty. Ta praktyka wymaga dania sobie czasu i czułej siły obecności.
Wybrane opinie, refleksje i doświadczenia uczestników poprzednich webinarów:
AGA SOKOŁOWSKA
Pracuję z pasją jako Master Somatic Movement Educator&Therapist, tytuł nadawany przez międzynarodową organizację ISMETA. Jestem również superwizorką psychoterapii tańcem i ruchem i nauczycielką języka ciała, a z pierwszego wykształcenia psycholożką. Uczę języka ruchu i prowadzę razem z Karen Studd (autorką książki pt. „EveryBody is a Body”) roczny kurs „Świadome ciało, język ruchu” – program pomagający w rozpoznaniu tego, co mówi ciało i transformacji wzorców w nim zapamiętanych. Przez 20 lat pracowałam jako terapeutka, głównie z osobami, które doświadczyły różnego rodzaju przemocy, chorowały psychosomatycznie lub potrzebowały pogłębić relację ciała z umysłem. Od kilkunastu lat superwizuję pracę terapeutów różnych nurtów, którzy pracują poprzez ciało. Mając doświadczenie poprowadzenia tysięcy godzin szkoleniowych i terapeutycznych połączyłam język ruchu z terapeutycznymi aspektami pracy poprzez ciało i nazwałam to, co robię, Wytańczaniem Życia.
Pracuję z pasją do autentyczności, jaką dają ruch i kontakt z drugim człowiekiem. Pomagam w wytańczeniu historii uwięzionych w ciele – w powrocie do czucia życia w całości: z emocjami, ciałem i myślami. W budowaniu relacji ze sobą i innymi. Byciu w kontakcie, bez odcinania, z czułą siłą obecności.